Czeka nas nowy podatek bankowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 14:40
Podczas jednej z debat Andrzej Duda zapowiedział, że będzie zabiegał o opodatkowanie aktywów banków. Co mówią na ten temat ekonomiści?
Audio
  • Jakie konsekwencje wywoła ewentualne wprowadzenie nowego podatku bankowego? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
W 2012 roku Sejm odrzucił propozycję wprowadzenia podatku bankowego w wysokości 0,39 sumy aktywów
W 2012 roku Sejm odrzucił propozycję wprowadzenia podatku bankowego w wysokości 0,39% sumy aktywówFoto: Glow Images/East News

- Nie widzę powodu, żeby banki zarabiające olbrzymie pieniądze, w dodatku obciążające Polaków najwyższymi w Europie opłatami, nie miały przyłożyć się do odbudowy polskiej gospodarki - mówił prezydent elekt.

Do tych słów odniósł się m.in. Wiesław Janczyk z PiS. Przewodniczący sejmowej Podkomisji stałej ds. instytucji finansowych i członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych podkreślił, że sytuacja jest dynamiczna, jeśli chodzi o pomysły dotyczące opodatkowania banków. - Wiele krajów wprowadziło taki podatek. I tu jest droga otwarta - ocenił poseł PiS i dodał, że "prawidłowe funkcjonowanie banków pozostawiłoby w kieszeniach polskich obywateli wiele miliardów złotych".

Marcin Luziński - ekonomista Banku Zachodniego WBK - zaznaczył, że "podatki są potrzebne, o ile służą realizacji pewnych ważnych celów dla gospodarki". - Pytanie, jaki cel miałby realizować ten podatek - mówił rozmówca Kuby Strzyczkowskiego i akcentował, że w chwili obecnej "banki poza zwykłym podatkiem płacą składki na KNF i BFG".

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której słuchacze Trójki nie szczędzili krytyki sektorowi bankowemu i wraz z ekspertami zastanawiali się, czy to nie klienci przede wszystkim stracą na wprowadzeniu nowego podatku.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Wiesław Janczyk (PiS, sejmowa Podkomisja stała ds. instytucji finansowych, sejmowa Komisja Finansów Publicznych), Marcin Luziński (Bank Zachodni WBK), Janusz Szewczak (główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK), Bogusław Półtorak (redaktor naczelny portalu Bankier.pl), Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha, miesięcznik "Bank"), Paweł Majtkowski (główny analityk Centrum Finansów Aviva)
Data emisji: 11.06.2015
Godzina emisji: 12.05

mk/ei

Poniżej prezentujemy wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji:

Czytaj także

Urzędy skarbowe kontra polski podatnik

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 16:00
Rząd nie chce zgodzić się na prezydencki pomysł rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika! Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy budżet państwa stać na niższe podatki?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 14:15
Kilka dni temu rząd przyjął wieloletni plan finansowy państwa. Do 2018 roku nie jest przewidziana waloryzacja progów podatkowych.
rozwiń zwiń