Nowa ordynacja ułatwi życie podatnikowi? Miażdżąca odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 10:00
Uproszczenie procedur podatkowych i uszczelnienie poboru podatków zakłada projekt noweli ordynacji podatkowej, którym w czerwcu zajmował się Sejm. Pakiet propozycji miażdżąco skrytykowali jednak słuchacze Trójki.
Audio
  • Kuba Strzyczkowski i jego goście omawiają propozycje zmian w ordynacji podatkowej (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Ordynacja podatkowa jest zbyt skomplikowana - w tym punkcie zgadzają się zarówno podatnicy, jak i ustawodawcy. Jednak co do propozycji zmian zdania są rozbieżne
Ordynacja podatkowa jest zbyt skomplikowana - w tym punkcie zgadzają się zarówno podatnicy, jak i ustawodawcy. Jednak co do propozycji zmian zdania są rozbieżne Foto: Glow Images/East News

Poseł PO Michał Jaros podkreślał w Trójce, że prowadził działalność gospodarczą i zna problemy podatników. Według niego kluczową sprawą jest wprowadzenie w życie propozycji prezydenta Bronisława Komorowskiego dotyczącej rozpatrywania wątpliwości na korzyść podatnika. - Interes państwa też musi być zabezpieczony. Urzędnik musi mieć odpowiednie narzędzia służące ściąganiu podatków. Ale ja nie szedłbym zbyt ostro z propozycjami w tej kwestii - przyznał polityk.

Tymczasem wielu ekspertów ocenia, że skarbówce (w myśl nowych przepisów) będzie łatwiej kontrolować i karać podatnika. Urzędnicy, w ramach zwykłego wezwania, będą mogli zażądać dokumentów firmowych. Urząd nie będzie musiał wszczynać w tym celu kontroli skarbowej. Michał Jaros odniósł się do tych zarzutów, komentując też m.in. propozycję tzw. zabezpieczenia majątku podatnika w przypadku wszczęcia postępowania.

Radca prawny Michał Roszkowski, krytykując propozycje, przyznał, że postępowanie administracji państwowej w pewnym sensie go nie dziwi. - Urzędnicy próbują uzyskać efektywność, której się od nich oczekuje. Robią, co mogą. Problem jest taki, że ta efektywność dzieje się kosztem praw i gwarancji podatników - powiedział. Gość Trójki mówił też m.in. o "patologii w proponowanych zmianach". Jako przykład wskazał możliwości kontrolowania podatnika przez dowolny urząd skarbowy, nawet z drugiego krańca Polski.  Michał Roszkowski tłumaczył czym jego zdaniem grożą takie zmiany.

Propozycje nowelizacji prawa podatkowego bardzo ostro krytykowali słuchacze. O ich opinii dobitnie świadczą też wyniki trwającej w trakcie audycji sondy, które publikujemy można poniżej.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Michał Jaros (poseł PO, zastępca przewodniczącego sejmowej Podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego, poseł sejmowej Komisji Finansów Publicznych), Michał Roszkowski (radca prawny z kancelarii Accreo), Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Maria Zuba (posłanka PiS, członkini sejmowej Komisji Finansów Publicznych), Mariusz Korzeb (Pracodawcy RP), Piotr Kuczyński (główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion)
Data emisji: 17.06.2015
Godzina emisji: 12.05

ei/iwo

Czytaj także

Ustawa o komornikach jest dobrze poprawiona?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 15:07
Sejm przyjął nowelizację ustawy o komornikach i egzekucji. Ograniczono liczbę spraw, które komornik będzie mógł przyjąć w ciągu roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeka nas nowy podatek bankowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 14:40
Podczas jednej z debat Andrzej Duda zapowiedział, że będzie zabiegał o opodatkowanie aktywów banków. Co mówią na ten temat ekonomiści?
rozwiń zwiń