Czy areszt tymczasowy jest w Polsce nadużywany?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 17:00
Maciej Dobrowolski został zatrzymany przez policję tuż przed rozpoczęciem Euro 2012. Od ponad trzech lat przebywa w areszcie tymczasowym.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o akcji #uwolnićMaćka (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Baner kibiców z napisem uwolnićMaćka na trybunach stadionu w Poznaniu podczas meczu polskiej Ekstraklasy piłkarskiej: Lech Poznań - Piast Gliwice. Akcję uwolnićMaćka zainicjowali kibice Legii Warszawa. Akcja dotyczy przebywającego w areszcie tymczasowym od ponad trzech lat kibica Legii
Baner kibiców z napisem #uwolnićMaćka na trybunach stadionu w Poznaniu podczas meczu polskiej Ekstraklasy piłkarskiej: Lech Poznań - Piast Gliwice. Akcję #uwolnićMaćka zainicjowali kibice Legii Warszawa. Akcja dotyczy przebywającego w areszcie tymczasowym od ponad trzech lat kibica LegiiFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Trafił tam na podstawie zeznań świadka koronnego, handlarza narkotyków. Innych dowodów nie ma. Co będzie, jeśli świadek odwoła zeznania albo okażą się one niewiarygodne?

Paweł Dobrowolski, brat Macieja, mówi w audycji Kuby Strzyczkowskiego, że nie do końca wiadomo, czemu służy zastosowany areszt i dlaczego wciąż jest on przedłużany.

Sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak - rzecznik prasowy ds. karnych w Sądzie Okręgowym w Warszawie - tłumaczy, że sąd w każdej sprawie musi wyważyć proporcje między dobrem jednostki i ingerencją w jej prawa a dobrem wymiaru sprawiedliwości, czyli szeroko rozumianym bezpieczeństwem społecznym.

Czy w Polsce nadużywa się stosowania aresztu tymczasowego ? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której słuchacze Trójki tym razem byli raczej zgodni.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście:  Łukasz Kowalski (jeden z organizatorów akcji #uwolnićMaćka), sędzia Jerzy Leder (przewodniczący II Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie), Piotr Kładoczny (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), prof. Romuald Kmiecik (Katedra Kryminalistyki Prawa Dowodowego UMCS w Lublinie), Paweł Dobrowolski (brat Macieja), sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak (rzecznik prasowy ds. karnych w Sądzie Okręgowym w Warszawie)
Data emisji: 7.9.2015
Godzina emisji: 12.05

mp/iwo

Czytaj także

Czy nowe prawo drogowe działa dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 14:15
Od 18 maja – dnia, w którym zaczęły obowiązywać nowe przepisy kodeksu drogowego – prawo jazdy straciło tysiąc dwustu kierowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy polski wymiar sprawiedliwości działa sprawnie?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 14:00
Na sądy wydajemy dużo, a jeśli chodzi o liczbę ich pracowników, jesteśmy w europejskiej czołówce. I choć płacimy sędziom więcej, niż się powszechnie uważa, Polacy nie są zadowoleni z ich pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sądy bez nielegalnie zdobytych dowodów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 17:28
Od 1 lipca w procesach karnych nie będą brane pod uwagę dowody zdobyte z naruszeniem prawa. Na przykład nielegalne nagrania.
rozwiń zwiń