Czy jesteśmy w stanie powstrzymać emigrację?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 14:20
- Jest tylko jeden skuteczny sposób, żeby powstrzymać emigrację Polaków: zamknąć granice - mówi prof. Janusz Czapiński, psycholog, autor "Diagnozy społecznej".
Audio
  • Czy jesteśmy w stanie powstrzymać emigrację? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Od 2010 roku stale rośnie liczba Polaków wyjeżdżających z kraju za pracą
Od 2010 roku stale rośnie liczba Polaków wyjeżdżających z kraju za pracąFoto: Glow Images/East News

Liczba Polaków żyjących za granicą znowu rośnie. Według najnowszych szacunków GUS w 2014 roku poza Polską przebywało 2,32 miliona rodaków, o 5,6 % więcej niż w roku 2013. "Ziemia obiecana" to nadal Wielka Brytanii i Niemcy, dużym zainteresowaniem cieszą się również Irlandia oraz Holandia.

Prof. Janusz Czapiński podkreśla, że choć struktura emigracji się zmieniła - bo wyjeżdżają już raczej całe rodziny, a nie pojedyncze osoby - celem nadal są przede wszystkim zarobki. Jednak i to się zmienia. - Od pewnego czasu, jeśli chodzi o motywację emigrujących z Polski rodaków, pojawia się inny argument: nie mogą znaleźć na polskim rynku pracy takiego miejsca, które odpowiadałoby ich wykształceniu i aspiracjom - podkreśla gość Trójki i dodaje, że polska gospodarka jest "naśladowcza" w stosunku do "innowacyjnej" zachodnioeuropejskiej.

Prof. Aleksander Surdej z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zwraca z kolei uwagę na "kolektywny efekt masowych decyzji o emigracji" i zaznacza, że państwo ma ograniczone możliwości wpływania na ludzi. - Niewątpliwie jednak należy unikać tworzenia klimatu emigracyjnego - podkreśla rozmówca Kuby Strzyczkowskiego i tłumaczy, że gdy ludzie w podejmowaniu decyzji o wyjeździe kierują się emocjami, często dochodzi do "efektu zarażania".

Czy słuchacze Trójki zgadzają się z opiniami ekspertów? Jakie są perspektywy dotyczące emigracji naszych rodaków? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Janusz Czapiński (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania), prof. Aleksander Surdej (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Artur Satora (rzecznik prasowy GUS), Adam Szłapka (partia .Nowoczesna), Przemysław Wipler (partia KORWiN), Marta Nowak (parta Razem)
Data emisji: 12.10.2015
Godzina emisji: 12.05

mk/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

UE doprowadzi do zniesienia wiz do USA?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 17:00
- Przez lata żyliśmy w iluzji, że możemy mieć równorzędne relacje z USA. Nie możemy. Nikt ich nie ma, nawet Wielka Brytania czy Francja - mówi Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obraza uczuć religijnych a wolność słowa

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 14:37
Karanie za obrazę uczuć religijnych jest zgodne z ustawą zasadniczą - tak orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy protest służb mundurowych jest słuszny?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 23:55
- Ta grupa została już potraktowana w sposób szczególny. Rozumiem, że każdy chce być piękny i bogaty, ale tu wszystko jest zdeterminowane możliwościami budżetu - uważa Grzegorz Raniewicz, poseł PO.
rozwiń zwiń