Kontrowersje wokół leczenia marihuaną

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 15:00
Doktor Marek Bachański, który stosował medyczną marihuanę w leczeniu pacjentów, został dyscyplinarnie zwolniony z pracy.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o medycznej marihuanie (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Dr Marek Bachański
Dr Marek BachańskiFoto: PAP/Paweł Supernak

W obronie lekarza zatrudnionego w Centrum Zdrowia Dziecka stanęli medycy i rodzice, którzy uważają, że w wielu przypadkach metoda leczenia marihuaną okazała się zbawienna.

Doktor Marek Bachański mówi, że efekty jego pracy nie były gorsze od osiąganych na świecie. - Marihuana pomogła większości moich pacjentów - podkreśla.

Maciej Hamankiewicz - prezes Naczelnej Rady Lekarskiej - twierdzi jednak, że wyniki badań klinicznych marihuany nie są do końca przekonujące, ws. zastosowania jej w leczeniu lekoopornej padaczki. - Takie badania powinny być kontynuowane - dodaje.

W audycji można usłyszeć także, co o sprawie sądzą rodzice dzieci leczonych marihuaną. Czy jest szansa na to, żeby taka terapia na stałe była dostępna w Polsce?

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Justyna Zorn (mama Roberta z padaczką lekooporną), dr Tomasz Latos (poseł PiS), Agnieszka Sieniawska (przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej), Andrzej Włodarczyk (były wiceminister zdrowia), dr Marek Bachański (były lekarz CZD), dr Maciej Hamankiewicz (prezes Naczelnej Rady Lekarskiej)
Data emisji: 2.11.2015
Godzina emisji: 12.09

mp/fbi

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy klauzulę sumienia można pogodzić z prawami pacjenta?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 23:30
Według komisji bioetyki Polskiej Akademii Nauk, kiedy lekarz powołuje się na klauzulę sumienia i odmawia zabiegu lub sposobu leczenia, powinien interweniować dyrektor szpitala i wyznaczyć innego lekarza. Polski Episkopat podkreśla tymczasem, że pracownicy służby zdrowia mają prawo do stosowania klauzuli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anarchia czy czyste sumienie? Gorąca dyskusja o "Deklaracji wiary"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 23:30
Dokument głosi między innymi, że "ciało ludzkie i życie jest święte i nietykalne, a prawo Boże ma pierwszeństwo przed prawem ludzkim". - Dla mnie stwierdzenie, że lekarz stawia pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim, jest anarchiczne - komentuje gość audycji "Za, a nawet przeciw" prof. Monika Płatek. A Bolesław Piecha odpowiada, że w Polsce nie ma zakazu manifestowania wiary.
rozwiń zwiń