Czy można wygrać walkę ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 14:30
Zalecanie przebywania na świeżym powietrzu może być w Polsce bardzo ryzykowne. Mamy od lat najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o tym, jak walczyć ze smogiem (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Działacze organizacji zrzeszonych w inicjatywie Polski Alarm Smogowy demonstrują na krakowskim rynku
Działacze organizacji zrzeszonych w inicjatywie Polski Alarm Smogowy demonstrują na krakowskim rynkuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza pyłami jest używanie domowych pieców i wykorzystywanie lokalnych kotłowni węglowych. Nie bez znaczenia jest również ruch miejski.

Łukasz Adamkiewicz, ekspert HEAL Polska, zwraca uwagę na fakt, że miastem, które najbardziej cierpi z powodu smogu, jest Kraków. Dodaje jednak, że również w małych miejscowościach - liczących do 50 tys. mieszkańców - zanieczyszczenie powietrza daje się we znaki mieszkańcom. 

Prawnik Fundacji "Client Earth Poland" Małgorzata Smolak podkreśla, że na poprawę jakości powietrza w gminach jest bardzo dużo funduszy, zarówno krajowych, jak i europejskich. - Gminy mogą się o nie starać - podpowiada.

Jak ze smogiem zmagają się Chiny i jak można wpłynąć na poprawę sytuacji w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Łukasz Adamkiewicz (ekspert HEAL Polska), Małgorzata Smolak (prawnik Fundacji "Client Earth Poland"), Tomasz Teluk (prezes Instytutu Globalizacji), Joanna Jędrasik (nauczycielka angielskiego, która pracuje w Chinach), Tobiasz Adamczewski (WWF Polska), Arkadiusz Filipowski (rzecznik prasowy wrocławskiego ratusza)
Data emisji: 1.11.2015
Godzina emisji: 12.08

mp/iwo

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Ustawa antysmogowa wymusi zmiany w górnictwie i przyspieszy rozwój OZE

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 07:40
Prezydent Andrzej Duda podpisał kilka dni temu tzw. ustawę antysmogową. Umożliwi ona samorządom ograniczanie albo wręcz zakazywanie ogrzewania prywatnych domów węglem. Ekolodzy się cieszą, a branża górnicza mówi: to cios w polski węgiel.
rozwiń zwiń