Ubóstwo a prawa rodzicielskie. Czy status materialny decyduje o byciu rodzicem?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 13:30
Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało zmianę przepisów o zasadach pozbawiania władzy rodzicielskiej. Projekt trafił do Sejmu.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o zmianach przepisów o zasadach pozbawiania władzy rodzicielskiej (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czy zasadne jest odbieranie dzieci rodzicom ze względu na trudną sytuację materialną? (zdjęcie ilustracyjne)
Czy zasadne jest odbieranie dzieci rodzicom ze względu na trudną sytuację materialną? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Skitterphoto/pixabay/CC0

Jak tłumaczy wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, chodzi o to, by nie było możliwości odbierania rodzicom dzieci w oparciu o "kryterium biedy". A - jak twierdzi polityk - dzieje się tak nader często. W ostatnich latach co piąte dziecko odbierano rodzinie z powodu złej sytuacji materialnej.

- Zespół, który prowadziłem, przygotował ten projekt w miesiąc, teraz jest w trybie pilnym procedowany - dodaje polityk PiS.

Według Małgorzaty Lusar z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców zmiana jest potrzebna, bo obecne przepisy pozwalają na odebranie dzieci bez wyroku sądu. - To jedna z największych wad obecnej ustawy - twierdzi.

W audycji mówimy m.in. o skali zjawiska i o tym, w jaki sposób zmienią się przepisy, jeśli nowa ustawa wejdzie w życie.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Paweł Woliński (Fundacja Mamy i Taty), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), Aleksandra Piotrowska (psycholog społeczny), Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet), Patryk Jaki (PiS), Małgorzata Lusar (Fundacja Rzecznik Praw Rodziców)
Data emisji: 13.01.2015
Godzina emisji: 12.07

mp/ei

Czytaj także

Jak skutecznie ściągać alimenty?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 15:20
W Polsce jedynie kilkanaście procent rodziców płaci zasądzone alimenty! Ponad 80 proc. procent uchyla się od tego obowiązku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500 złotych na dziecko! Czy to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 14:30
Świadczenie w wysokości 500 złotych ma przysługiwać na każde dziecko, gdy dochód rodziny na osobę nie przekracza 800 złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadużycia komornicze. Jak im zaradzić?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 14:10
Wydawało się, że po słynnej sprawie rolnika z Mławy, któremu komornik bezprawnie zajął ciągnik, nie będziemy słyszeć o przypadkach komorniczych nadużyć. Niestety...
rozwiń zwiń