Spór o wyższą akcyzę na wino i piwo

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 14:00
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych domaga się wprowadzenia wyższych stawek akcyzy na piwo i wino.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o wyższej akcyzie na piwo i wino (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Jaka powinna być akcyza na piwo i wino?
Jaka powinna być akcyza na piwo i wino?Foto: Salo Al/pexels/CC0

Efekt jest oczywisty, te alkohole zdrożeją. Według PARPA ma to być sposób na walkę z nadużywaniem lżejszych trunków wśród młodzieży. Pomysł może spodobać się w ministerstwie finansów, zważywszy że podwyżka akcyzy może przynieść budżetowi 5-7 mld złotych rocznie.

Krzysztof Brzózka - dyrektor PARPA - przyznaje, że wyższa cena alkoholu zniechęca do picia, i przypomina, że rocznie z powodu spożywania alkoholu umiera ok. 10 tysięcy osób.

Zdecydowanie przeciw podnoszeniu podatku jest Leszek Wiwała, prezes zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Dodaje, że dziś wódka w Polsce jest droższa niż w Niemczech. - To aberracja - komentuje.

Czy goście Kuby Strzyczkowskiego nie obawiają się, że po podwyżce akcyzy w Polsce wzrośnie szara strefa? M.in. o tym możemy posłuchać w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bogdan Woronowicz (specjalista terapii uzależnień), Krzysztof Mauer (producent okowit owocowych), Wojciech Bońkowski (redaktor naczelny portalu Winicjatywa.pl), Roman Myśliwiec (prezes Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia), Krzysztof Brzózka (PARPA), Leszek Wiwała (prezes zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy)
Data emisji: 14.01.2015
Godzina emisji: 12.07

mp/mk

Czytaj także

Unia Europejska szykuje się do wojny z rajami podatkowymi

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 15:00
Komisja Europejska stworzyła plan reformy systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE. Jej głównym celem jest to, by firmy płaciły podatki w miejscu prowadzenia działalności, a nie na Cyprze lub Malcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podatek dla hipermarketów - kto zyska, kto straci?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 16:10
- To dość powszechne zjawisko, że zyski sklepów wielkopowierzchniowych są najczęściej wyprowadzane za granicę - mówi poseł PiS Henryk Kowalczyk, zwolennik opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co nam klauzula przeciw unikaniu opodatkowania?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 13:40
W ciągu trzech miesięcy ma wejść w życie nowa klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Co zmieni jej wprowadzenie?
rozwiń zwiń