X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uchodźcy w Polsce. "Niech zdecyduje głos ludu"?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 15:30
- Niewątpliwie wynik referendum będzie bardzo dobrym mandatem do tego, aby rozmawiać w Unii Europejskiej o przyjęciu uchodźców - mówił w Trójce Piotr Apel z Kukiz'15. - Referendum jest niemożliwe - odpowiadał poseł PO Marek Krząkała.
Audio
  • Czy Polska powinna przyjąć uchodźców? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Problem imigrantów może rozsadzić strefę Schengen. Pojawił się nawet pomysł powołania mini strefy, która nie obejmowałaby państw Europy środkowo-wschodniej
Problem imigrantów może rozsadzić strefę Schengen. Pojawił się nawet pomysł powołania mini strefy, która nie obejmowałaby państw Europy środkowo-wschodniejFoto: PAP/EPA/DJORDJE SAVIC

Zgodnie z dotychczasowymi zobowiązaniami Polska ma przyjąć 7 tys. uchodźców. Pierwsza grupa ok. 400 osób ma trafić do nas jeszcze w tym roku. Tymczasem politycy Kukiz'15 postulują, by przeprowadzić referendum w tej sprawie. - Powinniśmy wzmocnić rząd silnym mandatem obywatelskim. Nie możemy cały czas stawiać się w pozycji petenta UE. Jesteśmy członkiem Wspólnoty i mamy prawo wpływać na jej politykę i kreować ją - tłumaczył poseł Apel. 

Polityk wyjaśnił, że chodzi o przymusowe kwoty wyznaczone przez Komisję Europejską. - Polityka otwartości i poprawności wobec imigrantów zmienia się w całej Europie. Nie zaszkodzi nam być w czołówce państw, które tę sprawę traktują odpowiedzialnie. Nie zaszkodzi nam dbanie o polski interes. Naszą racją stanu jest ograniczyć napływ imigrantów w ramach alokacji. Ewentualnie otworzyć się bardziej na bliższych kulturowo imigrantów z Ukrainy, Białorusi i Rosji - dodał wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. UE.

Przeciwnego zdania jest poseł PO Marek Krząkała. - Referendum nie byłoby na miejscu. Możemy natomiast rozmawiać, na jakich zasadach przyjmować uchodźców i jak rozwiązać problem w Europie - powiedział. Jego zdaniem polski rząd na razie straszy uchodźcami. Jak tłumaczył, nie zrobiono też niczego, aby przekazać pozytywny sygnał ludziom, którzy uciekają od wojny i próbują ratować swoje życie.

Jednocześnie Krząkała przyznał, że wydarzenia z nocy sylwestrowej w Niemczech pokazują, iż wśród uchodźców są osoby, które nie respektują europejskich wartości. - Krytyka pod adresem polityki otwartych drzwi narasta. W Niemczech nie mówi się jednak: stop cudzoziemcom, lecz: zróbmy coś z prawem azylowy. To jest drobna różnica - podkreślił poseł Platformy Obywatelskiej.  

Według ostrożnych szacunków w tym roku nawet 1,2 mln uchodźców będzie próbowało dostać się do Unii Europejskiej. Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której swoje zdanie przedstawiali także słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście: 
Piotr Apel (poseł Kukiz'15, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. UE), Rafał Kostrzyński (rzecznik polskiego biura UNHCR), Marek Krząkała (poseł PO, sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych), Adam Szłapka (poseł Nowoczesnej)
Data emisji:
26.01.2015
Godzina emisji:
12.08

tj/ei

Wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Kryzys migracyjny: referendum w sprawie uchodźców? Politycy podzieleni

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 09:00
Kukiz'15 broni konieczności zorganizowania referendum w sprawie przyjmowania imigrantów. Politycy PiS oraz Nowoczesnej wskazują na trudności w organizacji takiego plebiscytu, a PO nie widzi w ogóle potrzeby rozpisywania referendum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konrad Szymański: gdyby strefa Schengen miała się załamać, byłby to olbrzymi koszt dla gospodarki europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 10:11
- Rozumiemy powody, dla których trzeba przywracać okresowe kontrole na granicach niektórych państw europejskich - powiedział w radiowej Trójce wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za sprawy europejskie.
rozwiń zwiń