Walka z systemem podatkowym jak walka z wiatrakami?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 14:35
Skala strat budżetu państwa w wyniku oszustw, nadużyć i tzw. optymalizacji podatku jest ogromna. Komisja Europejska szacuje, że chodzi o 45 miliardów złotych rocznie. W Unii jesteśmy pod tym względem w niechlubnej czołówce.
Audio
  • Kuba Strzyczkowski i jego goście rozmawiają o uszczelnieniu systemu podatkowego (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Eksperci alarmują, że z polskiego systemu podatkowego wyciekają ogromne sumy pieniędzy. Nie jest to jednak tyko polski problem i borykają się z nim także inne państwa
Eksperci alarmują, że z polskiego systemu podatkowego wyciekają ogromne sumy pieniędzy. Nie jest to jednak tyko polski problem i borykają się z nim także inne państwa Foto: Glow Images/East News

Prof. Witold Modzelewski uważa, że takie zjawisko jest "chorobą czasu, bo jeszcze w latach 70. nie znano tego pojęcia". Konkretnie chodzi o tzw. andersenizację. - Nazwa pochodzi od firmy doradczej Arthur Andresen, która już nie istnieje, ale jest symbolem pewnej postawy. To postawa polegająca na tym, że z władzą prowadzi się pewną grę - dodaje Witold Modzelewski. Ekspert tłumaczy przy tym, o jakie kwoty straconych wpływów podatkowych jego zdaniem może chodzić.

- Fachowcy mówią zawsze: chcesz konkurować z rajami podatkowymi, to stwórz własny raj - podkreśla natomiast posłanka Paulina Hennig-Kloska. Jej zdaniem walka o uszczelnienie systemu w obszarze międzynarodowych korporacji może się okazać daremna. - Tu raczej całościowo trzeba by było przemodelować system podatkowy w Polsce - mówi. Powołuje się przy tym m.in. na przykład Wielkiej Brytanii mający udowadniać, że samo zwiększenie kontroli nie musi być skuteczne. I dlatego lepiej postawić na przebudowę systemu.

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w które udział wzięli także inni goście Kuby Strzyczkowskiego oraz słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście:
prof. Witold Modzelewski (Instytut Studiów Podatkowych), Paulina Hennig-Kloska (.Nowoczesna), Roman Przasnyski (Gerda Broker), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Paweł Majtkowski (ekonomista)
Data emisji:
3.02.2015
Godzina emisji:
12.07

ei/mk

Wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Centralny rejestr podatników. Konieczność czy pole do nadużyć?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 14:14
Prawo i Sprawiedliwości chce stworzyć centralny rejestr podatników. Eksperci maja jednak wątpliwości, czy tego rodzaju narzędzie nie byłoby nadużywane przez władze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się stanie po wprowadzeniu nowego podatku dla sklepów?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 12:00
Nabierają tempa prace rządu nad podatkiem obrotowym od sprzedaży detalicznej. Kto za to zapłaci?
rozwiń zwiń