Co stoi za podwyżkami w bankach?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 13:00
Szefowie banków na specjalnym spotkaniu jednoznacznie wskazali, że to, co się dzieje z marżami i podwyższaniem opłat, nie jest związane z podatkiem bankowym. Wątpi w to jednak część uczestników dyskusji w audycji "Za, a nawet przeciw".
Audio
  • Dyskusja na temat sytuacji w sektorze bankowym (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
O pożyczkobiorcy firmy pożyczkowe będą wiedzieć sporo
O pożyczkobiorcy firmy pożyczkowe będą wiedzieć sporoFoto: Depositphotos

Przedstawiciele działających w Polsce banków byli obecni na posiedzeniu sejmowej komisji finansów. Jej przewodniczący Andrzej Jaworski przyznał, że po tym spotkaniu pojawił się pewien problem. - Wszyscy szefowie banków zapewniali nas, że to, co się dzieje w systemie bankowym, nie ma związku z podatkiem. Zatem rodzi się pytanie: wierzyć szefom banków, czy uważać, że wprowadzają opinię publiczną w błąd? - zastanawiał się w Trójce.

Poseł podkreślił przy tym, że minister finansów mimo wszystko zapowiedział zbadanie tej sprawy i skierowanie jej do Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tymczasem ekonomista prof. Ryszard Bugaj przyznał, że nie ma możliwości stwierdzenia, które podwyżki cen są spowodowane przez podatek bankowy. - Poza tym wcale nie byłbym pewien, czy można przyjąć, że jeżeli ktoś robi podwyżkę z powodu podatków, to jest to naganne. Wszystko zależy od sytuacji banku - uzasadniał.

Prof. Bugaj podkreślił też, że nie ma rynków całkowicie wolnych, bo każdy rynek podlega pewnym regulacjom. - Mnie się wydaje, że regulacji powinno być raczej więcej niż mniej, byle były one rozsądne - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której udział wzięli zaproszeni eksperci, a także słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Jaworski (poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych), prof. Ryszard Bugaj (ekonomista), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker), Roman Sklepowicz (prezes Stowarzyszenia Pokrzywdzonych Przez System Bankowy), Jarosław Ryba (Związek Firm Pożyczkowych), Paweł Majtkowski (ekonomista)
Data emisji: 10.02.2016
Godzina emisji: 12.08

ei/iwo

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Po co nam klauzula przeciw unikaniu opodatkowania?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 13:40
W ciągu trzech miesięcy ma wejść w życie nowa klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Co zmieni jej wprowadzenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się stanie po wprowadzeniu nowego podatku dla sklepów?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 12:00
Nabierają tempa prace rządu nad podatkiem obrotowym od sprzedaży detalicznej. Kto za to zapłaci?
rozwiń zwiń