Czy ze zwrotem "polskie obozy śmierci" należy walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 14:09
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt umożliwiający wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu typu "polski obóz". O sprawie dyskutowali goście Kuby Strzyczkowskiego.
Audio
  • Dyskusja wokół propozycji zmian w prawie umożliwiający wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu typu "polski obóz" (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Dość robienia z Polski sprawców Holokaustu. (...) Ta ustawa jest właśnie po to, aby w mediach zagranicznych nie szkalowano Polski, nie przypisywano nam współodpowiedzialności za Holokaust - powiedział na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
"Dość robienia z Polski sprawców Holokaustu. (...) Ta ustawa jest właśnie po to, aby w mediach zagranicznych nie szkalowano Polski, nie przypisywano nam współodpowiedzialności za Holokaust" - powiedział na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Foto: PAP/Leszek Szymański

Za to przestępstwo - zgodnie z propozycją ministerstwa- groziłoby do 5 lat więzienia. MS chce też zapisać w konstytucji, że "dobre imię RP i narodu polskiego podlega ochronie prawnej".

Rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta tłumaczył w Trójce, że kara pozbawienia wolności dotyczyć ma osób, które w sposób umyślny, czyli z pełną premedytacją podają informację o tym, że Polska jest odpowiedzialna za zbrodnie III Rzeszy.

Podkreślił jednak przy tym, że mowa tu o przypadkach najcięższych. - Tymczasem najważniejszą osią tego projektu są te wszystkie inne mechanizmy, które pozwalają skutecznie bronić dobrego imienia Polski - dodał. Rzecznik mówił też m.in. o tym, jakie określenia będą podlegały nowym przepisom i jakie walory prewencyjne będzie miało nowe prawo.

Tymczasem mecenas Zbigniew Krüger przyznał, że pomysł jest słuszny, ale… - Wypowiedzi odnoście polskich obozów koncentracyjnych nie padają w Polsce. I ściganie za nie byłoby w tym sensie bezcelowe, że żaden kraj nie wydałby swojego obywatela do takiej sprawy - powiedział.

Gość Trójki tłumaczył też m.in., jakie problemy prawne mogą wynikać z tłumaczenia zagranicznych określeń na język polski i dlaczego - jego zdaniem -  we wspomnianych przypadkach należy stawiać przede wszystkim na edukację i sprostowania oraz pozwy cywilne.

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której udział brali zaproszeni goście, ale także słuchacze radiowej Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Sebastian Kaleta (Ministerstwo Sprawiedliwości), Zbigniew Krüger (Kancelaria Krüger & Partnerzy), Maciej Strączyński (Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia), Wojciech Szymański (korespondent Polskiego Radia w Berlinie), Olgierd Annusewicz (Instytut Nauk Politycznych,  Uniwersytet Warszawski), Lesław Piszewski (przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce)
Data emisji: 17.02.2015
Godzina emisji: 12.07

ei/pg

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:Czytaj także

"Wybrańcy" - wstrząsająca opowieść o masowej eutanazji bezbronnych

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 12:11
Do polskich księgarń trafiła nowa powieść Steve'a Sema-Sandberga, autora głośnej książki "Biedni ludzie z miasta Łodzi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym z sekretnego miasta

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 02:15
- Wystawa "Dobry adres" powstała, by oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym oraz by pamiętać o tych, którzy pomagali Żydom - mówi Karolina Dzięciołowska z Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".
rozwiń zwiń