X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy ze zwrotem "polskie obozy śmierci" należy walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 14:09
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt umożliwiający wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu typu "polski obóz". O sprawie dyskutowali goście Kuby Strzyczkowskiego.
Audio
  • Dyskusja wokół propozycji zmian w prawie umożliwiający wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu typu "polski obóz" (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Dość robienia z Polski sprawców Holokaustu. (...) Ta ustawa jest właśnie po to, aby w mediach zagranicznych nie szkalowano Polski, nie przypisywano nam współodpowiedzialności za Holokaust - powiedział na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
"Dość robienia z Polski sprawców Holokaustu. (...) Ta ustawa jest właśnie po to, aby w mediach zagranicznych nie szkalowano Polski, nie przypisywano nam współodpowiedzialności za Holokaust" - powiedział na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Foto: PAP/Leszek Szymański

Za to przestępstwo - zgodnie z propozycją ministerstwa- groziłoby do 5 lat więzienia. MS chce też zapisać w konstytucji, że "dobre imię RP i narodu polskiego podlega ochronie prawnej".

Rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta tłumaczył w Trójce, że kara pozbawienia wolności dotyczyć ma osób, które w sposób umyślny, czyli z pełną premedytacją podają informację o tym, że Polska jest odpowiedzialna za zbrodnie III Rzeszy.

Podkreślił jednak przy tym, że mowa tu o przypadkach najcięższych. - Tymczasem najważniejszą osią tego projektu są te wszystkie inne mechanizmy, które pozwalają skutecznie bronić dobrego imienia Polski - dodał. Rzecznik mówił też m.in. o tym, jakie określenia będą podlegały nowym przepisom i jakie walory prewencyjne będzie miało nowe prawo.

Tymczasem mecenas Zbigniew Krüger przyznał, że pomysł jest słuszny, ale… - Wypowiedzi odnoście polskich obozów koncentracyjnych nie padają w Polsce. I ściganie za nie byłoby w tym sensie bezcelowe, że żaden kraj nie wydałby swojego obywatela do takiej sprawy - powiedział.

Gość Trójki tłumaczył też m.in., jakie problemy prawne mogą wynikać z tłumaczenia zagranicznych określeń na język polski i dlaczego - jego zdaniem -  we wspomnianych przypadkach należy stawiać przede wszystkim na edukację i sprostowania oraz pozwy cywilne.

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której udział brali zaproszeni goście, ale także słuchacze radiowej Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Sebastian Kaleta (Ministerstwo Sprawiedliwości), Zbigniew Krüger (Kancelaria Krüger & Partnerzy), Maciej Strączyński (Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia), Wojciech Szymański (korespondent Polskiego Radia w Berlinie), Olgierd Annusewicz (Instytut Nauk Politycznych,  Uniwersytet Warszawski), Lesław Piszewski (przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce)
Data emisji: 17.02.2015
Godzina emisji: 12.07

ei/pg

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:Czytaj także

"Wybrańcy" - wstrząsająca opowieść o masowej eutanazji bezbronnych

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 12:11
Do polskich księgarń trafiła nowa powieść Steve'a Sema-Sandberga, autora głośnej książki "Biedni ludzie z miasta Łodzi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym z sekretnego miasta

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 02:15
- Wystawa "Dobry adres" powstała, by oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym oraz by pamiętać o tych, którzy pomagali Żydom - mówi Karolina Dzięciołowska z Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".
rozwiń zwiń