X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Walka z niepłacącymi alimentów może być skuteczna?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 09:00
- Widzę pewną nieudolność ze strony państwa, które nie potrafi wyegzekwować zaległych alimentów - mówi Iwona Janeczek ze Stowarzyszenia Poprawy Spraw Alimentacyjnych dla Naszych Dzieci.
Audio
  • Walka z niepłacącymi alimentów może być skuteczna? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
- Każdy przypadek i postawę ojca czy matki należy analizować osobno i w oparciu o ich aktualną sytuację ekonomiczną - uważa adwokat Zbigniew Roman.
- Każdy przypadek i postawę ojca czy matki należy analizować osobno i w oparciu o ich aktualną sytuację ekonomiczną - uważa adwokat Zbigniew Roman.Foto: Glow Images / East News

Milion dzieci w Polsce nie otrzymuje należnych im alimentów. Według Krajowego Rejestru Długów ok. 260 tysięcy rodziców zalega na ponad 8 miliardów złotych. Skuteczność komorników ścigających zalegających oceniana jest na 19 procent.

- Jest bardzo duże przyzwolenie społeczne na niepłacenie alimentów. O takim człowieku, który nie płaci alimentów mówi się, że wykiwał byłą partnerkę czy komornika. A tak naprawdę wykiwał swoje dziecko - dodaje Iwona Janeczek.

Adwokat Zbigniew Roman sądzi, że należy uważać z pochopnym osądzaniem osoby zalegającej z zapłatą alimentów. - Trzeba brać pod uwagę wszystkie okoliczności. Nie może na przykład być tak, żeby koszt utrzymania dziecka był wyliczany na kwotę wyższą niż koszt utrzymania osoby dorosłej - argumentuje.

Słuchacze i specjaliści dzielą się w audycji zarówno przykładami własnych sytuacji, jak i sugerują możliwe rozwiązania spornych kwestii dotyczących niepłaconych alimentów.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Iwona Janeczek (Stowarzyszenie Poprawy Spraw Alimentacyjnych dla Naszych Dzieci), Adam Łącki (prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów), Beata Mirska-Piworowicz (prezes Stowarzyszenia Damy Radę), Zbigniew Roman (adwokat), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet)
Data emisji: 18.02.2015
Godzina emisji: 12.08

fbi

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy problem niepłaconych alimentów można rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 15:20
- Jeżeli my, całym systemem prawnym pozwalamy na niepłacenie alimentów, to efekt finalny mamy taki, jaki mamy. A dłużnik alimentacyjny to najgorszy przestępca - mówi Beata Mirska-Piworowicz, prezes Stowarzyszenia "Damy Radę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubóstwo a prawa rodzicielskie. Czy status materialny decyduje o byciu rodzicem?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 13:30
Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało zmianę przepisów o zasadach pozbawiania władzy rodzicielskiej. Projekt trafił do Sejmu.
rozwiń zwiń