X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy ujawnione dokumenty wpłynęły na ocenę Lecha Wałęsy?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 14:25
Instytut Pamięci Narodowej udostępnił teczki agenta SB o pseudonimie "Bolek". IPN jest pewien, że TW Bolek to Lech Wałęsa.
Audio
  • Czy ujawnione dokumenty wpłynęły na ocenę Lecha Wałęsy? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Lech Wałęsa przemawia podczas uroczystości Epitafium pamięci ofiar Grudnia 70 w Gdańsku, w 35. rocznicę odsłonięcia Pomnika Poległych Stoczniowców.
Lech Wałęsa przemawia podczas uroczystości "Epitafium pamięci ofiar Grudnia ’70" w Gdańsku, w 35. rocznicę odsłonięcia Pomnika Poległych Stoczniowców. Foto: PAP/Adam Warżawa

Były prezydent zaprzecza. Utrzymuje, że nie donosił na kolegów, nie brał pieniędzy, a dokumenty mające go skompromitować zostały sfabrykowane. Lech Wałęsa apeluje też do byłych pracowników SB o przyznanie, że fałszowali dokumenty z nim związane.

Akta Kiszczaka. Zobacz serwis Polskiego Radia>>>

Wśród wielu dokumentów znajduje się tzw. "lojalka" z 1970 roku, czyli zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Ta współpraca miała się zakończyć w czerwcu 1976 roku. Wciąż jednak w IPN nie ma opinii grafologów, którzy mieliby potwierdzić autentyczność podpisu Lecha Wałęsy jako TW Bolka.

W audycji "Za, a nawet przeciw" Kuba Strzyczkowski rozmawiał z politologiem i historykiem Piotrem Gontarczykiem, który mówił o braku tej analizy grafologicznej, ale także o życiu stoczniowców dotkniętych represjami SB.

W programie wypowiadał się także m.in. Zbigniew Janas, działacz podziemnej Solidarności, który wspominał swoje relacje z Lechem Wałęsą.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście:
dr Piotr Gontarczyk (politolog, historyk, współautor książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", Olga Krzyżanowska (polityk, działaczka społeczna). Grzegorz Wołek (Instytut Pamięci Narodowej), Zbigniew Janas (były działacz podziemnej Solidarności), prof. Wojciech Roszkowski (historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN), Krzysztof Wyszkowski (działacz opozycji w PRL)
Data emisji: 23.02.2015
Godzina emisji:
12.08

Czytaj także

Były rzecznik Lecha Wałęsy: dokonujemy oceny człowieka poprzez materiały kata

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 21:11
Historyk i były współpracownik Lecha Wałęsy dr Andrzej Drzycimski - mówiąc o ujawnionych przez IPN dokumentach - podkreślił, że "rewolucji i przemian nie dokonują aniołowie, ale ludzie krwiści, ze swoimi wielkościami i małościami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeszukano mazurską działkę generała Czesława Kiszczaka. Komunikat IPN

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 22:22
Prokuratorzy IPN nie znaleźli na działce letniskowej Czesława Kiszczaka dokumentów, które można by przekazać Instytutowi Pamięci Narodowej. Czytamy o tym w komunikacie Instytutu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dokumenty Kiszczaka". Lech Wałęsa: nie współpracowałem z SB, nigdy nie brałem pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 13:40
Lech Wałęsa napisał na swoim mikroblogu, że popełnił błąd, ale dał słowo "sprawcy" i nie może ujawnić prawdy.
rozwiń zwiń