Czy ujawnione dokumenty wpłynęły na ocenę Lecha Wałęsy?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 14:25
Instytut Pamięci Narodowej udostępnił teczki agenta SB o pseudonimie "Bolek". IPN jest pewien, że TW Bolek to Lech Wałęsa.
Audio
  • Czy ujawnione dokumenty wpłynęły na ocenę Lecha Wałęsy? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Lech Wałęsa przemawia podczas uroczystości Epitafium pamięci ofiar Grudnia 70 w Gdańsku, w 35. rocznicę odsłonięcia Pomnika Poległych Stoczniowców.
Lech Wałęsa przemawia podczas uroczystości "Epitafium pamięci ofiar Grudnia ’70" w Gdańsku, w 35. rocznicę odsłonięcia Pomnika Poległych Stoczniowców. Foto: PAP/Adam Warżawa

Były prezydent zaprzecza. Utrzymuje, że nie donosił na kolegów, nie brał pieniędzy, a dokumenty mające go skompromitować zostały sfabrykowane. Lech Wałęsa apeluje też do byłych pracowników SB o przyznanie, że fałszowali dokumenty z nim związane.

Akta Kiszczaka. Zobacz serwis Polskiego Radia>>>

Wśród wielu dokumentów znajduje się tzw. "lojalka" z 1970 roku, czyli zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Ta współpraca miała się zakończyć w czerwcu 1976 roku. Wciąż jednak w IPN nie ma opinii grafologów, którzy mieliby potwierdzić autentyczność podpisu Lecha Wałęsy jako TW Bolka.

W audycji "Za, a nawet przeciw" Kuba Strzyczkowski rozmawiał z politologiem i historykiem Piotrem Gontarczykiem, który mówił o braku tej analizy grafologicznej, ale także o życiu stoczniowców dotkniętych represjami SB.

W programie wypowiadał się także m.in. Zbigniew Janas, działacz podziemnej Solidarności, który wspominał swoje relacje z Lechem Wałęsą.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście:
dr Piotr Gontarczyk (politolog, historyk, współautor książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", Olga Krzyżanowska (polityk, działaczka społeczna). Grzegorz Wołek (Instytut Pamięci Narodowej), Zbigniew Janas (były działacz podziemnej Solidarności), prof. Wojciech Roszkowski (historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN), Krzysztof Wyszkowski (działacz opozycji w PRL)
Data emisji: 23.02.2015
Godzina emisji:
12.08

Czytaj także

Były rzecznik Lecha Wałęsy: dokonujemy oceny człowieka poprzez materiały kata

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 21:11
Historyk i były współpracownik Lecha Wałęsy dr Andrzej Drzycimski - mówiąc o ujawnionych przez IPN dokumentach - podkreślił, że "rewolucji i przemian nie dokonują aniołowie, ale ludzie krwiści, ze swoimi wielkościami i małościami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeszukano mazurską działkę generała Czesława Kiszczaka. Komunikat IPN

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 22:22
Prokuratorzy IPN nie znaleźli na działce letniskowej Czesława Kiszczaka dokumentów, które można by przekazać Instytutowi Pamięci Narodowej. Czytamy o tym w komunikacie Instytutu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dokumenty Kiszczaka". Lech Wałęsa: nie współpracowałem z SB, nigdy nie brałem pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 13:40
Lech Wałęsa napisał na swoim mikroblogu, że popełnił błąd, ale dał słowo "sprawcy" i nie może ujawnić prawdy.
rozwiń zwiń