Potrzebujemy nowego systemu emerytalnego?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 14:30
Liczba Polaków systematycznie spada. Jednocześnie jako społeczeństwo starzejemy się.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o systemie emerytalnym (Za, a nawet przeciw/Trójka)
W audycji odbyła się dyskusja o potrzebie zmian w systemie emerytalnym (zdjęcie ilustracyjne)
W audycji odbyła się dyskusja o potrzebie zmian w systemie emerytalnym (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain/stevebp

To powoduje gigantyczne niedobory w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zarządzanym przez ZUS. Tylko w tym roku do FUS-u dopłacimy z budżetu 44 miliardy złotych. A będzie coraz gorzej! W przyszłym roku w FUS-ie zabraknie już 50 miliardów.

- Jeśli trendy demograficzne się utrzymają, to nie będzie ucieczki przed podwyższaniem wieku przejścia na emeryturę - przewiduje dr Joanna Rutecka z SGH.

Według Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha obecny system musi być zmieniony. - Jest szkodliwy, dlatego, że z bardzo wysokiego opodatkowania pracy chce finansować zobowiązania emerytalne. To prowadzi do katastrofy - mówi.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której przygniatająca większość słuchaczy opowiedziała się za budową nowego systemu emerytalnego.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Jaworski (poseł PiS), Krystyna Skowrońska (posłanka PO), Paulina Henning-Kloska (posłanka Nowoczesnej), Tomasz Wróblewski (Tygodnik Wprost), Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), dr Joanna Rutecka (SGH)
Data emisji: 2.03.2016
Godzina emisji: 12.07

mp/fbi

Czytaj także

Jak uratować przed krachem system emerytalny?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 14:00
Podatek dochodowy i składki ZUS stanowią prawie 70% pensji netto. Powoduje to, że pracodawcy i pracownicy unikają legalnego zatrudniania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niskie emerytury. Czy Polacy zaczną "uciekać" na renty?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 16:30
W Kancelarii Prezydenta powstał raport dotyczący przyszłych emerytur. Okazuje się, że po 37 latach opłacania składek osoba, która właśnie rozpoczyna pracę, będzie odbierać na emeryturze jedną piątą ostatnich poborów!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy obniżenie wieku emerytalnego to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 13:47
Jedną z najważniejszych obietnic wyborczych PiS jest obniżenie wieku emerytalnego. W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie prezydenckiego projektu regulującego zmiany.
rozwiń zwiń