Sądzenie umysłowo niepełnosprawnych?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 13:45
Ponad tysiąc osób odbywa karę pozbawienia wolności, mimo ograniczonej poczytalności. O tym problemie rozmawialiśmy w Trójce.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o tym, czy trzeba zmienić zasady osądzania ludzi niepełnosprawnych umysłowo (Za, a nawet przeciw)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dave Nakayama/flickr/CC

Kodeks karny na to pozwala, choć skazany często nie rozumie co to przestępstwo. Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił o kontroli więzień i przedstawił jej wyniki.

- Gdyby w czasie zatrzymania policjant zwrócił uwagę i napisał krótką notatkę, że zachodzą wątpliwości co do niepełnosprawności intelektualnej danej osoby, wtedy sąd traktowałby sprawę inaczej - mówi zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich płk Krzysztof Olkowicz.

Paweł Moczydłowski - kryminolog - zwraca uwagę, że ludzie niepełnosprawni intelektualnie, jako niezdolni do samoobrony, stają się w więzieniu ofiarami.

Większość słuchaczy zgodziła się, że zasady osądzania osób niepełnosprawnych umysłowo powinno się zmienić. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Monika Zima-Parjaszewska (Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną), Marek Ast (PiS), Piotr Kubaszewski (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), Borys Budka (PO), płk Krzysztof Olkowicz (zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich), Paweł Moczydłowski (kryminolog)
Data emisji: 3.03.2016
Godzina emisji: 12.07

mp


Czytaj także

Czy rejestr gwałcicieli i pedofilów to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 14:45
Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza stworzyć rejestr gwałcicieli i pedofilów. Mają być ujawnione ich nazwiska, adresy i wizerunek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rozszerzyć dostęp do broni palnej?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 13:30
Wśród priorytetów polityków PiS jest punkt może nie najważniejszy, ale bardzo ciekawy - rozszerzenie dostępu do broni palnej. Co przemawia za, a co przeciw takiej zmianie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zmiany w systemie kar są dobrym pomysłem?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 13:00
Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wprowadzić elastyczny system kar pozbawienia wolności.
rozwiń zwiń