X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sądzenie umysłowo niepełnosprawnych?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 13:45
Ponad tysiąc osób odbywa karę pozbawienia wolności, mimo ograniczonej poczytalności. O tym problemie rozmawialiśmy w Trójce.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o tym, czy trzeba zmienić zasady osądzania ludzi niepełnosprawnych umysłowo (Za, a nawet przeciw)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dave Nakayama/flickr/CC

Kodeks karny na to pozwala, choć skazany często nie rozumie co to przestępstwo. Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił o kontroli więzień i przedstawił jej wyniki.

- Gdyby w czasie zatrzymania policjant zwrócił uwagę i napisał krótką notatkę, że zachodzą wątpliwości co do niepełnosprawności intelektualnej danej osoby, wtedy sąd traktowałby sprawę inaczej - mówi zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich płk Krzysztof Olkowicz.

Paweł Moczydłowski - kryminolog - zwraca uwagę, że ludzie niepełnosprawni intelektualnie, jako niezdolni do samoobrony, stają się w więzieniu ofiarami.

Większość słuchaczy zgodziła się, że zasady osądzania osób niepełnosprawnych umysłowo powinno się zmienić. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Monika Zima-Parjaszewska (Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną), Marek Ast (PiS), Piotr Kubaszewski (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), Borys Budka (PO), płk Krzysztof Olkowicz (zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich), Paweł Moczydłowski (kryminolog)
Data emisji: 3.03.2016
Godzina emisji: 12.07

mp


Czytaj także

Czy rejestr gwałcicieli i pedofilów to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 14:45
Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza stworzyć rejestr gwałcicieli i pedofilów. Mają być ujawnione ich nazwiska, adresy i wizerunek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rozszerzyć dostęp do broni palnej?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 13:30
Wśród priorytetów polityków PiS jest punkt może nie najważniejszy, ale bardzo ciekawy - rozszerzenie dostępu do broni palnej. Co przemawia za, a co przeciw takiej zmianie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zmiany w systemie kar są dobrym pomysłem?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 13:00
Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wprowadzić elastyczny system kar pozbawienia wolności.
rozwiń zwiń