Co z odpowiedzialnością majątkową urzędników?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 13:45
45 tysięcy złotych - tyle ma zapłacić urzędnik starostwa w Ostródzie za podjęcie decyzji niezgodnej z prawem.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o odpowiedzialności majątkowej urzędników (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Błędne decyzje urzędników mogą mocno skomplikować życie
Błędne decyzje urzędników mogą mocno skomplikować życieFoto: pixabay.com/edar

To jeden z pierwszych w Polsce przypadków zastosowania obowiązującej od 2011 roku ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych. Co ciekawe, Ministerstwo Sprawiedliwości zastanawia się nad wprowadzeniem kar finansowych dla sędziów za zbyt długie postępowanie.

Według Sebastiana Kalety - rzecznika prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości - w resorcie trwają prace legislacyjne nad tym, by obywatele mogli skutecznie dochodzić swoich praw w kontekście przewlekłości postępowania. - To, jaki będzie zakres zmian, pozostaje w sferze koncepcyjnej - dodaje gość Kuby Strzyczkowskiego.

Łukasz Gojke - prezes Stowarzyszenia Niepokonani Polska - uważa, że ustawa nie działa, bo mamy w Polsce złe prawo i beznadziejnych urzędników, prokuratorów i sędziów. - Świadczy o tym liczba listów, które dostajemy od ludzi, którzy czują się pokrzywdzeni przez funkcjonariuszy państwa - mówi.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której słuchacze mocno skrytykowali obecną ustawę.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jerzy Pietrzyk (Stowarzyszenie Stop Bezprawiu-Lublin), Zdzisław Raczkowski (czasopismo internetowe Afery Prawa), Piotr Kładoczny (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), Justyn Piskorski (Instytut Sobieskiego), Sebastian Kaleta (rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości), Łukasz Gojke (Stowarzyszenie Niepokonani Polska)
Data emisji: 9.03.2016
Godzina emisji: 12.07

mp/mk

Czytaj także

Awantura o płace i odprawy w spółkach Skarbu Państwa

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 15:26
Igor Ostachowicz, były doradca Donalda Tuska miał trafić bez konkursu do zarządu Orlenu. Ostatecznie nie będzie tam pracował. Nowa minister infrastruktury Maria Wasiak otrzyma pół miliona złotych odprawy z PKP SA. Jednak postanowiła przekazać pieniądze na cele charytatywne. Mówili o tym goście audycji "Za, a nawet przeciw"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sądzenie umysłowo niepełnosprawnych?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 13:45
Ponad tysiąc osób odbywa karę pozbawienia wolności, mimo ograniczonej poczytalności. O tym problemie rozmawialiśmy w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sklepów monopolowych powinno być mniej?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 13:00
W ustawie o wychowaniu w trzeźwości planowane są zmiany. W audycji "Za, a nawet przeciw" dyskutowaliśmy o ich możliwych efektach.
rozwiń zwiń