Kontrowersje wokół wyroku TK

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 13:50
Komisja Wenecka zarekomendowała polskim władzom publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Zdaniem przewodniczącego Komisji, Gianniego Buquicchio, byłby to punkt wyjścia do osiągnięcia politycznego kompromisu.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o zamieszaniu wokół Trybunału Konstytucyjnego (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Widok na puste miejsca przedstawicieli Sejmu i Rady Ministrów podczas ogłoszenia wyroku ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS,  w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie.
Widok na puste miejsca przedstawicieli Sejmu i Rady Ministrów podczas ogłoszenia wyroku ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie.Foto: PAP/Rafał Guz

Maciej Strączyński - członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" - mówi, że wyrok TK powinien zostać opublikowany, a obecna sytuacja to błędne koło, w które rząd chciałby wpuścić Trybunał Konstytucyjny.

Według Genowefy Grabowskiej - konstytucjonalistki z Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie - polska konstytucja jest tak skonstruowana, że nie zagłębia się w ocenę, czy wyrok TK był podjęty zgodnie z procedurą, czy też jej uchybił. - To jest właśnie ten przypadek, tu jest jądro konfliktu - dodaje.

Co o tej sprawie sądzą słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Maciej Mrozowski (Uniwersytet SWPS), dr Kazimierz Kik (politolog), dr Sergiusz Trzeciak (politolog), Adam Gendźwiłł (Uniwersytet Warszawski), Genowefa Grabowska (Wyższa Szkoła Menadżerska w Warszawie), Maciej Strączyński (Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia")
Data emisji: 14.03.2016
Godzina emisji: 12.08

mp/mk


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy na ulicy rozstrzygniemy spór polityczny?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 14:50
Spór o Trybunał Konstytucyjny przeniósł się na ulice. Marsze zdominowały dyskurs polityczny. Nastąpiła inflacja wagi słów, gestów i manifestacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opinia Komisji Weneckiej ws. TK. Reakcje polityków

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 20:25
Osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce - oceniła Komisja Wenecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Czy uda się wypracować kompromis?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 10:55
Goście "Śniadania w Trójce" byli podzieleni w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Komisja Wenecka ogłosiła opinię, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.
rozwiń zwiń