Brutalna prawda o sytuacji zwierząt w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Brutalna prawda o sytuacji zwierząt w Polsce
Jednym z tematów poruszanych w audycji był los zwierząt na wsiach, trzymanych na łańcuchach. W jakich przypadkach można tu mówić o znęcaniu? Foto: Pixabay/kropekk_pl

Zdaniem ekspertów z organizacji broniących praw zwierząt, sprawcy nawet bardzo brutalnych przestępstw w praktyce nie odczuwają żadnych sankcji. Jak duża jest skala problemu i z czego on wynika?

Posłuchaj

Goście Kuby Strzyczkowskiego dyskutują o tym, jak Polacy traktują zwierzęta (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Według raportu Stowarzyszenia EKOSTRAŻ i Fundacji CZARNA OWCA PANA KOTA tylko niecałe 20 proc. spraw związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami kończy się wniesieniem do sądu aktu oskarżenia. Przy czym zdecydowana większość (86 proc.) orzekanych przez sądy wyroków to kary w zawieszeniu.

Mecenas Anna Chrobot tłumaczyła, że sądy, wydając wyroki w sprawach dot. znęcania się nad zwierzętami, mają do wyboru kilka kar. - Chodzi o grzywnę, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności jako najostrzejszą karę. Niestety, jeśli tego rodzaju przestępstwo popełnione zostało po raz pierwszy, sądy z reguły stosują warunkowe zawieszenie wykonania kary. Skutki są takie, że sprawcy bardzo brutalnych przestępstw, moim zdaniem niebezpieczni dla społeczeństwa, w praktyce nie odczuwają żadnych sankcji - mówiła ekspertka.

Tomasz Argasiński z Fundacji CZARNA OWCA PANA KOTA podkreślił dodatkowo, że jest dużo spraw, które nigdy nie trafiają do sądu. Przy czym często nie jest to związane z wadliwym prawodawstwem. Dlaczego zatem tak się dzieje? Jak duża jest skala problemu znęcania się nad zwierzętami? Kto statystycznie najczęściej dopuszcza się takiego czynu? Między innymi o tym rozmawialiśmy w audycji, w której wiele historii związanych z trudną sytuacją zwierząt na wsi i w mieście opowiedzieli też słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: mec. Anna Chrobot (współpracująca ze Stowarzyszeniem EKOSTRAŻ), Cezary Wyszyński (Fundacja Viva!), Jacek Bożek (prezes Klubu Gaja), Mateusz Łątkowski (pełnomocnik f\Fundacji Lex Nova), dr Michał Rudy (Uniwersytet Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej we Wrocławiu), Ewa Gebert (prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Animals), Tomasz Argasiński (Fundacja CZARNA OWCA PANA KOTA)
Data emisji: 30.03.2016
Godzina emisji: 12.07

ei/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Polecane