Zmiana prawa aborcyjnego? Gorąca dyskusja i mocne argumenty

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 23:00
Do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", która będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej usuwania ciąży. Czy to "barbarzyński projekt" czy "ochrona życia"?
Audio
  • Kuba Strzyczkowski i jego goście dyskutują o zmianie prawa antyaborcyjnego (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Z inicjatywy partii Razem w miniony weekend organizowane były protesty przeciw zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Dochodziło też do kontrmanifestacji
Z inicjatywy partii Razem w miniony weekend organizowane były protesty przeciw zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Dochodziło też do kontrmanifestacji Foto: PAP/Tytus Żmijewski

W projekcie znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe możliwości przeprowadzenia legalnej aborcji (m.in. gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu). Projekt nakłada także na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

- Ten barbarzyński projekt ustawy zbuduje dla kobiet piekło w Polsce - mówiła w Trójce Dorota Budacz z partii Razem. Jej zdaniem "będą one ukrywały fakt, że zostały zgwałcone i to nie tylko w strachu przed upokorzeniem podczas przesłuchań na policji, ale także przed trwającym 9 miesięcy upokorzeniem w przypadku ciąży będącej skutkiem gwałtu". - Projekt ustawy proponuje państwo przyjazne gwałcicielom, a przy łóżku kobiety po poronieniu stawia prokuratorów i policjantów, żeby wyśledzili, czy poronienie było naturalne czy nie - mówiła Dorota Budacz.

Tymczasem Jakub Bałtroszewicz (prezes Fundacji Jeden z Nas) podkreślał, że minęło już 25 lat od zawarcia tzw. kompromisu aborcyjnego i czas już uczciwie o tym kompromisie porozmawiać. - W Polsce jest 90 okien życia. Każda matka może tam zostawić dziecko, może też odmówić wzięcia ze szpitala swojego dziecka - argumentował. Dodał też, że nie da się tylko trochę żyć, albo trochę umrzeć. - Dlatego jedynym możliwym kompromisem jest to, żeby kobieta nie była karana za aborcję. Należy chronić życie, ale nie potępiać kobiet, bo to one najczęściej - obok dzieci - są największymi ofiarami aborcji, ponieważ muszą żyć z tą traumą - powiedział Jakub Bałtroszewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której swoje argumenty przedstawiali przeciwnicy i zwolennicy zmiany prawa aborcyjnego. Poniżej można znaleźć też wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Dorota Budacz (partia Razem), Jakub Bałtroszewicz (prezes Fundacji Jeden z Nas), Mariusz Dzierżawski (Fundacja Pro - Prawo do Życia), Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet), Beata Mirska-Piworowicz (prezes Stowarzyszenia Damy Radę)
Data emisji: 5.04.2016
Godzina emisji: 12.07

ei/fbi

Czytaj także

Ostrzejsza ustawa o przerywaniu ciąży to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 13:30
Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy dot. przerywania ciąży. Projekt Fundacji Pro - Prawo do Życia zakłada prawie całkowity zakaz aborcji.
rozwiń zwiń