Sowieckie symbole muszą odejść do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 13:30
Instytut Pamięci Narodowej prowadzi inwentaryzację pomników poświęconych Armii Czerwonej. Co powinno się z nimi stać?
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o usuwaniu pomników żołnierzy sowieckich (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w Warszawie
Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w WarszawieFoto: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl

Prezes IPN Łukasz Kamiński powiedział, że niebawem zostanie rozpoczęta akcja zachęcająca samorządy do likwidowania sowieckich pomników. Rosyjskie MSZ komentuje: "to barbarzyństwo!" Instytut proponuje, by zdemontowane pomniki przenieść do skansenu w Czerwonym Borze, niedaleko Łomży.

- Szacujemy, że do czasów współczesnych pozostało około 300 pomników. Chodzi tu o monumenty, które znajdują się w miastach, a nie o te na cmentarzach - tłumaczy Andrzej Zawistowski - dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.

Zdaniem Łukasza Abgarowicza - byłego senatora PO - należy zlikwidować te pomniki. - Prawda historyczna jest oczywista - nie mamy czego czcić. Chodzi o wywózki ludzi na Sybir, o to jak Sowieci traktowali Polaków w okresie międzywojennym i o to, co działo się Polsce po wojnie - twierdzi.

Czy wśród gości i słuchaczy audycji byli zwolennicy pozostania pomników na swoich miejscach? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jacek Wilk (Kukiz'15), Halina Bortnowska (publicystka), Kazimierz Kik (politolog), Paweł Grzelak (badacz społeczny), Łukasz Abgarowicz (PO), Andrzej Zawistowski (dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN)
Data emisji: 11.04.2016
Godzina emisji: 12.07

mp/fbi

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:


Czytaj także

Debata wokół akt Kiszczaka. Jakie będą jej efekty?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 14:11
W środę IPN ujawnił drugi pakiet dokumentów znalezionych w domu byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka. Jakie będą efekty dyskusji, która rozgorzała wokół historii Lecha Wałęsy? Zastanawiali się nad tym publicyści Paweł Lisicki i Grzegorz Osiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Takie pomniki powinny z przestrzeni publicznej zniknąć"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 18:40
Do czerwca zaproponujemy akcję, która będzie zachęcać samorządy do likwidowania sowieckich pomników - poinformował prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. Na ten temat dyskutowaliśmy w audycji "Puls Trójki".
rozwiń zwiń