Leki i suplementy zalewają Polskę. Eksperci alarmują

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 23:00
Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem konsumpcji leków i środków medycznych dostępnych bez recepty. Okazuje się, że to bardzo niebezpieczne zjawisko.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego rozmawiają o wysokim spożyciu przez Polaków leków bez recepty i suplementów diety (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/frolicsomepl

Zdaniem ekspertów nawet do 13 procent hospitalizacji spowodowanych jest przez leki, a choroby polekowe są w pierwszej dziesiątce przyczyn zgonów w naszym kraju.

Damian Stępień, rzecznik prasowy Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach, podkreśla, że niestety statystyki wskazują, że Polacy mają coraz większy problem z lekami i suplementami diety. - Powodów jest wiele, ale przede wszystkim wpływ na to ma szeroka dostępność i wszechobecna reklama tych preparatów - mówił, dodając, że coraz częściej taka oferta kierowana jest też do dzieci.

Natomiast dr Paweł Grzesiowski podkreśla, że "w pewnym zakresie niektóre choroby, na które potem musimy brać lekarstwa, są sztucznie tworzone". - Stoją za tym eksperci od reklamy, bo cellulit czy halitoza są wymyślone na potrzeby konkretnych preparatów. Oczywiście takie dolegliwości jak nierówna skóra i przykry zapach z ust istnieją. To są fakty, ale nie choroby - tłumaczył.

Jak niepotrzebnie przyjmowane leki szkodzą zdrowiu i czy suplementy diety to "kpina z medycyny"? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Damian Stępień (rzecznik prasowy Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach), dr Paweł Grzesiowski (Centrum Medycyny Zapobiegawczej), Walenty Zajdel (Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie), Jacek Szymik-Kozaczko (rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Adam Kozierkiewicz (ekspert rynku zdrowia)
Data emisji: 12.04.2016
Godzina emisji: 12.07

ei/jp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Czytaj także

Współczesna narkomania nie odstrasza?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 15:16
- 30 lat temu pracowałem z heroinistami. Dzisiaj praktycznie ich nie ma. Przeważa marihuana, extasy i amfetamina - mówił w Trójce terapeuta Monaru Ryszard Częstochowski. Czy zatem z narkotykami da się skutecznie walczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nieubezpieczeni powinni mieć dostęp do opieki medycznej?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 13:00
Minister zdrowia zapowiedział, że będzie dążył do tego, by każdy obywatel miał dostęp do opieki medycznej.
rozwiń zwiń