Podatek dla sklepów. Kto zapłaci więcej?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 13:30
Powstała nowa wersja rządowego projektu podatku handlowego - obrotowego. Przewidziano 4 stawki w zależności od obrotu sklepu.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o podatku dla sieci handlowych (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Nowy podatek wyrówna szanse polskich i zachodnich sieci handlowych?
Nowy podatek wyrówna szanse polskich i zachodnich sieci handlowych?Foto: pixabay.com/ElasticComputeFarm

Takie rozwiązania może zakwestionować Unia Europejska, powołując się na nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych. Projekt przewiduje również opodatkowanie sklepów internetowych, ale tylko polskich.

- Podatek chcemy wprowadzić po rozmowach z samymi zainteresowanymi, czyli handlowcami. Po pierwszych konsultacjach zrezygnowaliśmy z pierwotnego kryterium, od którego liczony był podatek, czyli kryterium powierzchni sklepu - mówi minister, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Zdaniem Tadeusza Sławika z Polskiej Grupy Zakupowej pomysł na podatek dla sklepów jest trafny, bo może wyrównać szanse na rynku. - Polskie firmy zajmują na nim 40 proc. i płacą dwa razy więcej podatków niż sieci zachodnie - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.

Czy klienci sklepów zapłacą więcej za zakupy? Czy polskie firmy działające na rynku są zagrożone zniknięciem? Jakie są postulaty handlowców? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Faliński (Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji), Maciej Ptaszyński (Polska Izba Handlu), Piotr Szafarz (Polska Rada Centrów Handlowych), Paweł Majtkowski (ekonomista), Henryk Kowalczyk (minister, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów), Tadeusz Sławik (Polska Grupa Zakupowa)
Data emisji: 18.04.2016
Godzina emisji: 12.07

mp/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:


Czytaj także

Walka z systemem podatkowym jak walka z wiatrakami?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 14:35
Skala strat budżetu państwa w wyniku oszustw, nadużyć i tzw. optymalizacji podatku jest ogromna. Komisja Europejska szacuje, że chodzi o 45 miliardów złotych rocznie. W Unii jesteśmy pod tym względem w niechlubnej czołówce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podatek od handlu. Minister Kowalczyk zapowiada dwa warianty

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 10:08
Dwa warianty podatku od handlu mogą trafić do konsultacji z handlowcami - podatek liniowy z dość wysoką kwotą wolną i jako drugi wariant - podatek progresywny z mniejszą kwotą wolną i maksymalną stawką nieprzekraczającą 2 proc. - zapowiada minister Henryk Kowalczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskusja o upadłości konsumenckiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 16:00
W ubiegłym roku sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 2298 naszych rodaków. Ale liczba upadłości konsumenckich stale rośnie.
rozwiń zwiń