Kaucja za plastikowe butelki to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 14:00
Plastikowa butelka może rozkładać się nawet tysiąc lat. A i tak drobiny plastiku zatruwają rzeki, morza i ziemię.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o pomyśle kaucji za plastikowe butelki (Za,a nawet przeciw/Trójka)
Za plastikową butelkę będzie pobierana kaucja?
Za plastikową butelkę będzie pobierana kaucja?Foto: pixabay.com/Hans

Ministerstwo Środowiska rozważa wprowadzenie kaucji za butelki, z możliwością ich zwrotu i wymiany. Takie rozwiązania funkcjonują np. w Holandii, Niemczech, Norwegii i Chorwacji.

- Wzrasta konsumpcja, a wraz z nią proporcjonalnie wzrasta też udział zużywanych przez nas opakowań. I najczęściej są to opakowania jednorazowego użytku - mówi Małgorzata Szymborska z Ministerstwa Środowiska.

Co powstaje ze zużytych butelek? - Na przykład nowe butelki, opakowania spożywcze albo ubrania, a Polska może się pochwalić wieloma instalacjami do recyklingu tworzyw sztucznych - twierdzi z kolei Anna Grom z Interseroh Organizacji Odzysku S.A.

Czy system kaucji mógłby ułatwić odbiór zużytych butelek? Jak u nas wygląda selekcjonowanie odpadów? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Radosław Gawlik (Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Partia Zieloni), Jędrzej Klatka (Polska Izba Ekologii), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), Grzegorz Jedlikowski (Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju), Małgorzata Szymborska (Ministerstwo Środowiska), Anna Grom (Interseroh Organizacja Odzysku S.A.)
Data emisji: 25.04.2016
Godzina emisji: 12.07

mp/ei

Czytaj także

Ustawa śmieciowa spełnia swoją rolę?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 16:00
Wprowadzony dwa lata temu system gospodarowania odpadami komunalnymi nie rozwiązał problemu dzikich wysypisk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można wygrać walkę ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 14:30
Zalecanie przebywania na świeżym powietrzu może być w Polsce bardzo ryzykowne. Mamy od lat najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Puszczę Białowieską. Piłą spalinową na kornika?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 12:00
- W lasach naturalnych nie da się walczyć z kornikiem za pomocą piły spalinowej. Nie można w sposób selektywny wybrać drzew, w które kornik się wwierca. Jest to niemożliwe nawet z punktu widzenia organizacji pracy - mówił w Trójce Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.
rozwiń zwiń