Banki odpowiedzialne za kredyty frankowe?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 14:45
Politycy PiS wciąż deklarują chęć pomocy zadłużonym we frankach szwajcarskich. Jak ostatecznie ta pomoc ma wyglądać? Nie wiadomo...
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o współodpowiedzialności banków za kredyty bankowe (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Kto pomoże frankowiczom?
Kto pomoże frankowiczom?Foto: Depositphotos

Mamy 560 tysięcy aktywnych umów kredytowych we frankach szwajcarskich. Kredyty spłacają całe rodziny, tak więc problem pośrednio dotyka ponad dwóch milionów Polaków.

Kuba Strzyczkowski zapytał w związku z tym, czy banki powinny być również odpowiedzialne za kredyty frankowe? Nie zgodził się z tym dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. - Od 2008 roku wszyscy klienci podpisywali informację o tym, że wiedzą, co to jest ryzyko kursowe - mówi.

Inne zdanie ma Maciej Pawlicki ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. - Te same światowe firmy, które w Polsce sprzedają toksyczne produkty jako kredyty, w macierzystych państwach tego robić nie mogą - wyjaśnia.

Jakie zdanie mają w tej sprawie słuchacze Trójki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Roman Sklepowicz (Stowarzyszenie Poszkodowanych przez System Bankowy), Paweł Majtkowski (ekonomista), prof. Elżbieta Mączyńska (SGH), Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna), Maciej Pawlicki (Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu), dr Przemysław Barbrich (Związek Banków Polskich)
Data emisji: 9.05.2016
Godzina emisji: 12.06

mp/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Czytaj także

Czy mamy do czynienia z dyktatem banków?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 14:40
W bankach od wielu miesięcy rosną opłaty i marże związane z prowadzeniem kont i obsługą kredytów. Czy można coś z tym zrobić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co stoi za podwyżkami w bankach?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 13:00
Szefowie banków na specjalnym spotkaniu jednoznacznie wskazali, że to, co się dzieje z marżami i podwyższaniem opłat, nie jest związane z podatkiem bankowym. Wątpi w to jednak część uczestników dyskusji w audycji "Za, a nawet przeciw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyty Polaków. Komu należy się pomoc państwa?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 16:44
- To jest pytanie do ustawodawcy, komu trzeba pomagać. Osoby, które brały kredyty we frankach to nie są osoby najbiedniejsze i najsłabiej wykształcone - uważa Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego.
rozwiń zwiń