Czy sprawę Trybunału uda się uporządkować?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 13:40
Spór o Trybunał Konstytucyjny trwa. Jakie mogą być skutki przeniesienia tego konfliktu na forum europejskie?
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o konflikcie wokół TK (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czy jest szansa na rozwiązanie sporu wokół TK?
Czy jest szansa na rozwiązanie sporu wokół TK?Foto: Lukas Plewnia from Berlin/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

- Polski rząd nie prowadzi z instytucjami unijnymi żadnych negocjacji, prowadzimy dialog - na takich samych zasadach jak inne państwa. Dziś to nie Polska ma problem z reputacją i autorytetem, ale Komisja Europejska - mówiła w Sejmie premier Beata Szydło. W poniedziałek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans ma ogłosić swoją opinię o sytuacji prawnej w Polsce.

Według prof. Kazimierza Kika konflikt nie może się zakończyć kapitulacją PiS, ale może się zakończyć kompromisem na warunkach PiS. Dlaczego? - Bo kompromis nie może paraliżować możliwości realizowania przez rządzącą większość swojego programu wyborczego - mówi.

Według prof. Adama Strzembosza - b. I prezesa Sądu Najwyższego - istnieje kompromisowy sposób wyjścia z konfliktu. Jaki? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Wiesław Gałązka (Dolnośląska Szkoła Wyższa), Jacek Kucharczyk (Instytut Spraw Publicznych) prof. Andrzej Rychard (socjolog) dr Sergiusz Trzeciak (politolog), prof. Kazimierz Kik (politolog), prof. Adam Strzembosz (b. I prezes Sądu Najwyższego)
Data emisji: 23.05.2016
Godzina emisji: 12.08

mp/fbi

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Czytaj także

Czy zasługujemy na krytykę ze strony unijnych polityków?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 13:30
KE zastosowała wobec Polski mechanizm obrony państwa prawa. Polska zostanie poproszona m.in. o informacje na temat zmian w funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejscy oficjele pytają o Trybunał Konstytucyjny

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 19:00
Najpierw do Warszawy przyleciał sekretarz generalny Rady Europy, a później wiceszef Komisji Europejskiej. Obaj pytali m.in. o sytuację wokół Trybunały Konstytucyjnego. Co wynika z tych rozmów?
rozwiń zwiń