Czy Polska powinna się przyłączyć do walki z ISIS?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 00:38
- Decyzja o wysłaniu jakichkolwiek sił zbrojnych do Syrii w celu walki z Państwem Islamskim, w przededniu ważnych wydarzeń, jest kuriozalnie niepoważna i może stworzyć zagrożenie o charakterze terrorystycznym - uważa politolog dr Aleksandra Ziemba. Czy to słuszna krytyka?
Audio
  • Czy Polska powinna wspierać operację przeciw ISIS wysyłając żołnierzy? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Koalicja stworzona do walki z radykalnymi islamistami została powołana do życia w 2014 roku przez Stany Zjednoczone i liczy 66 państw
Koalicja stworzona do walki z radykalnymi islamistami została powołana do życia w 2014 roku przez Stany Zjednoczone i liczy 66 państwFoto: PAP/EPA/ALI MOHAMMED

Prezydent podpisał postanowienie o wysłaniu żołnierzy do Kuwejtu i Iraku w celu walki z ISIS. Misja, jak podkreśla rząd, ma mieć cele szkoleniowo-rozpoznawcze.

Zdaniem polityków Nowoczesnej i PO decyzja o wysłaniu polskich wojsk jest nieodpowiedzialna, szczególnie przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. - Nasi żołnierze nie jadą tam strzelać czy zrzucać bomby. Oni nie będą brali udziału w wojnie - odpowiada poseł Michał Jach z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Czy nasze wsparcie na Bliskim Wschodzie ma mieć charakter symboliczny? Dlaczego w misji weźmie również udział jednostka specjalna GROM? Czy ta decyzja podniesie zagrożenie ataków terrorystycznych w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji z udziałem m.in. słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Michał Jach (poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej), Piotr Balcerowicz (filozof, orientalista), dr Aleksandra Ziemba (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Warszawski), Bogdan Klich (senator, były Minister Obrony Narodowej), dr Kazimierz Kik (politolog), Olgierd Annusewicz (Ośrodek Analiz Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 22.06.2016
Godzina emisji: 12.08

sm/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:Czytaj także

Kraj NATO wspiera bojówki Państwa Islamskiego?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 14:32
Minister obrony Izraela Mosze Ja'alon powiedział, że Państwo Islamskie finansowało się za "tureckie pieniądze", sprzedając do Turcji ropę. Czy to możliwe, że członek NATO wspiera barbarzyńskie bojówki dżihadystów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wesprą walkę z tzw. Państwem Islamskim. Prezydent podpisał postanowienie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 21:08
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o wysłaniu dwóch kontyngentów wojskowych do wsparcia koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu - poinformowało BBN.
rozwiń zwiń