Komu zaszkodzi Brexit? "To najgorsza wiadomość dla Anglii"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 19:34
- Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii to zła wiadomość dla Polski i całej Unii, ale najgorsza dla samej Wielkiej Brytanii, bo to ona poniesie największe konsekwencje negatywne - uważa socjolog, Jacek Kucharczyk. Czy decyzja o Brexicie ma również dobre strony?
Audio
  • Co Brexit oznacza dla Polaków mieszkających na Wyspach? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Spotkania szefów dyplomacji państw UE dot. referendum w Wielkiej Brytanii w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Spotkania szefów dyplomacji państw UE dot. referendum w Wielkiej Brytanii w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Wielka Brytania zadecydowała w czwartkowym referendum o wyjściu z Unii Europejskiej. Poniedziałkowe giełdy zanotowały spadki, jednak znacznie niższe niż w miniony piątek. - Myślę, że Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii to na pewno zła wiadomość dla Polski. Oznacza to słabszą Unię w sensie politycznym, a to niestety w negatywny sposób będzie wpływało też na nasze interesy gospodarcze - uważa ekonomista, Paweł Majtkowski.

Brexit - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Jakie są alternatywy wobec Unii Europejskiej? Jak można interpretować decyzję Wielkiej Brytanii? Co doprowadziło do Brexitu? Czy w tej sytuacji można powtórzyć referendum? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji na ten temat.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw

Prowadzi: Kuba Strzyczkowski

Goście: Jacek Kucharczyk (socjolog, prezes zarządu Fundacji Instytut Spraw Publicznych), Paweł Majtkowski (ekonomista), Adam Szłapka (partia Nowoczesna), Piotr Kuczyński (główny analityk domu inwestycyjnego Xelion), Jakub Kulesza (ugrupowanie Kukuz‘15), Rafał Dymek (Fundacja im. Roberta Schumana)

Data emisji: 27.06.2016

Godzina emisji: 12.07

sm/mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji

Czytaj także

Czy wyjście Londynu ze Wspólnoty to koniec UE?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 14:00
Przywódcy państw Unii przez kilka dni debatowali nad ofertą, która zachęciłaby Brytyjczyków do pozostania we Wspólnocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za i przeciw Brexitu. Zdrowy eurosceptycyzm pomoże?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 16:24
- Zarówno dla UE, jak i Wielkiej Brytanii lepszym scenariuszem byłoby pozostanie Brytyjczyków we Wspólnocie, z drugiej jednak strony elity europejskie powinny zadać sobie pytanie, dlaczego tylu Brytyjczyków jest niezadowolonych z członkostwa - uważa politolog, dr Sergiusz Trzeciak. Co na temat Brexitu mają do powiedzenia jego zwolennicy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit, czyli sprzeciw wobec kosztów kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 16:27
Ponad milion Brytyjczyków podpisało się pod petycją do rządu o rozpisanie drugiego referendum w sprawie członkostwa Zjednoczonego Królestwa w UE. Petycję rozpatrzy w przyszłym tygodniu specjalna komisja parlamentarna.
rozwiń zwiń