Prawda o reklamie leków. "Ta branża ma zarabiać"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 17:00
- Walka z reklamami leków czasami przypomina zabawę w kotka i myszkę, dlatego gdyby oprócz wycofania reklamy była kara, to byłoby to bardziej dotkliwe i odstraszało od tych niepokojących praktyk - uważa Paweł Trzciński, rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Nie wszyscy jednak zgadzają się z takim stanowiskiem.
Audio
  • Czy ograniczenia dotyczące leków są potrzebne? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda zapowiada, że za publikowanie fałszywych treści w reklamach leków będą dotkliwe kary finansowe. Kary mają być naliczane za każdą serię reklamy, a ich zapłata będzie musiała być niemal natychmiastowa. Resort chce walczyć z nieprawdziwymi treściami w reklamach leków i wyrobów medycznych
Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda zapowiada, że za publikowanie fałszywych treści w reklamach leków będą dotkliwe kary finansowe. Kary mają być naliczane za każdą serię reklamy, a ich zapłata będzie musiała być niemal natychmiastowa. Resort chce walczyć z nieprawdziwymi treściami w reklamach leków i wyrobów medycznychFoto: Pixabay/TheDigitalWay

Z badań wynika, że Polacy są jednymi z największych konsumentów leków w Europie. Łykamy średnio cztery tabletki dziennie, zaś na same leki przeciwko grypie czy przeziębieniu wydajemy ponad półtora miliarda złotych rocznie. Jak szacuje CBOS, leków bez recepty używa około 80 proc. Polaków.

- Niezależnie od tego, czy jest to lek na receptę czy bez, musimy pamiętać, że to lek, więc istnieje ryzyko, że mogą wystąpić działania niepożądane. Akurat w przypadku medykamentów bez recepty te substancje są sprawdzone i gdyby nie były bezpieczne, to nie byłyby dostępne bez recepty lekarskiej - podkreśla Ewa Jankowska, prezes PASMI, Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty.

Na co pacjenci powinni zwracać uwagę przy zakupie leków? Jakie reklamy medykamentów mogą nas wprowadzić w błąd? Co słuchacze sądzą na temat ograniczeń w tym zakresie? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw

Prowadzi: Kuba Strzyczkowski

Goście: Ewa Jankowska (prezes PASMI, Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty), Paweł Trzciński (Główny Inspektorat Farmaceutyczny), Adam Koziarkiewicz (ekspert zajmujący się rynkiem zdrowia), dr Krzysztof Bukiel (specjalista chorób wewnętrznych medycyny rodzinnej, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy), Marta Markiewicz (portal dla farmaceutów Puls Farmacji)

Data emisji: 1.09.2016

Godzina emisji: 12.06

sm/fbi

Wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji:Czytaj także

Strajk pielęgniarek - jest szansa na przełom?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 14:30
W rozmowach strajkujących z pielęgniarek z Dyrekcją Centrum Zdrowia Dziecka i Ministrem Zdrowia trwa impas. Czy istnieje szansa na porozumienie? W audycji komentują tę sprawę zaproszeni przez Kuby Strzyczkowskiego eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy należy zrezygnować ze zmiany czasu?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 22:04
- Zmiana czasu z zimowego na letni i na odwrót nie ma większego znaczenia. Najważniejsze jest to, byśmy mieli wspólny czas z innymi europejskimi państwami, bo różnice godzinowe utrudniają nasze kontakty - mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naprotechnologia zamiast in vitro. Słusznie?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 14:30
We wrześniu ma ruszyć Narodowy Program Prokreacyjny. In vitro ma zastąpić naprotechnologia.
rozwiń zwiń