Marihuana medyczna w oparach absurdu. To droga do legalizacji narkotyków?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 20:51
- Wydaje mi się, że wokół marihuany narosło wiele niepotrzebnych mitów. Kontakt medyczny z tą rośliną odnotowano w Chinach ponad dwa tysiące lat przed naszą erą - podkreśla profesor Jerzy Vetulani, neurobiolog. Jakie argumenty mają przeciwnicy wykorzystania marihuany do celów medycznych?
Audio
  • Czy medyczna marihuana jest potrzebna? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/7raysmarketing

Przeciwnicy legalizacji marihuany medycznej podkreślają, że jest to droga do legalizacji narkotyków, podczas gdy same leki są praktycznie pozbawione substancji psychoaktywnej TXC.

- Przekaz sceptyków jest taki, że osoba nie znająca dokładnie tego tematu może wrażenie, iż leczenie polega na tym, że chory pali marihuanę czy tzw. trawkę, co jest totalnym absurdem. Nie o to chodzi w tej terapii i nasz projekt wymusza monitorowanie indywidualne każdego przypadku, więc tym bardziej będzie uszczelniona kwestia wykorzystywania medykamentów na bazie marihuany leczniczej niezgodnie z przeznaczeniem - podkreśla poseł Jerzy Kozłowski.

W programie mówiliśmy o tym, jak zostanie rozwiązana kwestia monitorowania prywatnych hodowli marihuany i na bazie jakiej wiedzy powstał projekt ugrupowania Kukiz’15. Kto jest sceptyczny wobec legalizacji marihuany do celów medycznych? Jakie jest zdanie lekarzy? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji z udziałem słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw

Prowadzi: Kuba Strzyczkowski

Goście: poseł Jerzy Kozłowski (ugrupowanie Kukiz‘15), profesor Jerzy Vetulani (neurobiolog, Polska Akademia Nauk, Małopolska Szkoła Wyższa), dr Tomasz Latos (wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, Prawo i Sprawiedliwość), Anna Maria Żukowska (rzecznik prasowa SLD), Tomasz Harasimowicz (terapeuta, Monar)

Data emisji: 7.09.2016

Godzina emisji: 12.09

sm/mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:


Czytaj także

Legalizacja marihuany to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 16:00
Najnowsze osiągnięcia medycyny sprawiają, że wraca temat legalizacji marihuany w kontekście jej zdrowotnego wykorzystania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje wokół leczenia marihuaną

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 15:00
Doktor Marek Bachański, który stosował medyczną marihuanę w leczeniu pacjentów, został dyscyplinarnie zwolniony z pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesna narkomania nie odstrasza?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 15:16
- 30 lat temu pracowałem z heroinistami. Dzisiaj praktycznie ich nie ma. Przeważa marihuana, extasy i amfetamina - mówił w Trójce terapeuta Monaru Ryszard Częstochowski. Czy zatem z narkotykami da się skutecznie walczyć?
rozwiń zwiń