X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Problem z płaceniem alimentów jak zabawa w kotka i myszkę

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 21:37
- Zaostrzenie kar, czyli areszt za niepłacenie alimentów, niewiele wniesie do całej sytuacji, ponieważ to już było i się nie sprawdziło - podkreśla Beata Mirska-Piworowicz ze stowarzyszenia Damy Radę. Inni eksperci są przeciwnego zdania i uważają, że zmiany dadzą dobre efekty.
Audio
  • Czy zmiany dotyczące alimentów będą skuteczne? (Za, a nawet przeciw/ Trójki)
Jak się szacuje, w Polsce ok. 80 proc. osób zobowiązanych do płacenia alimentów zalega z płatnościami (zdjęcie ilustracyjne)
Jak się szacuje, w Polsce ok. 80 proc. osób zobowiązanych do płacenia alimentów zalega z płatnościami (zdjęcie ilustracyjne) Foto: Pixabay/mary904

Ściągalność alimentów stanowi poważny problem w naszym państwie. Długi w tym zakresie sięgają 10 miliardów złotych. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło wyjść naprzeciw potrzebom obywateli i ogłosiło plany reformy.

- Mamy w tym przypadku do czynienia z klasyczną zabawą w kotka i myszkę, bo zwykle dłużnik nie płaci miesiącami, po czym coś zapłaci i później znowu się uchyla. Blisko połowa postępowań jest umarzana, co sprawia, że mamy do czynienia z sytuacją, w której Polska jest jednym z ostatnich krajów w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o ściągalność alimentów – podkreśla Marcin Warchoł z Ministerstwa Sprawiedliwości.

W programie mówiliśmy o tym, jakie triki stosują dłużnicy alimentacyjni oraz jakie rozwiązania systemowe tego problemu proponuje ministerstwo. Czy kara więzienia dla osób zadłużonych to dobry pomysł? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji z udziałem słuchaczy Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości), Beata Mirska-Piworowicz (stowarzyszenie Damy Radę), Mirosława Kątna (przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka), Iwona Janeczek (stowarzyszenie Poprawy Spraw Alimentacyjnych Dla Naszych Dzieci), Paweł Woliński (Fundacja Mamy i Taty), Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet)
Data emisji: 19.09.2016
Godzina emisji: 12.08

sm/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: