Burza wokół prawa łowieckiego. Czyj jest las: nasz czy myśliwych?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 18:37
- Najbardziej niepokoi mnie to, że nikt nie mówi o tym, że nowe prawo doprowadzi do zawłaszczenia przestrzeni publicznej przez niewielką, wybraną i mocno upolitycznioną grupę, jaką są myśliwi - twierdzi Jacek Bożek z Klubu Gaja.
Audio
  • Czy nowelizacja prawa łowieckiego idzie w dobrym kierunku? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Rząd zajął się nowelizacją prawa łowieckiego. Ministerstwo Środowiska proponuje karać grzywną tego, kto utrudnia lub uniemożliwia polowanie
Rząd zajął się nowelizacją prawa łowieckiego. Ministerstwo Środowiska proponuje karać grzywną tego, kto "utrudnia lub uniemożliwia" polowanieFoto: Pixabay/skeeze

Ekolodzy alarmują, że zgodnie z nowym prawem utrudniać polowanie mogą osoby zbierające grzyby czy spacerujące po lesie. Ministerstwo Środowiska uspokaja, że do takich sytuacji nie będzie dochodziło. - Lasy są powszechnie dostępne, a nowe przepisy będą karać grzywną osoby, które w uporczywy i celowy sposób będą zakłócały działania myśliwych, co zostanie ocenione i udowodnione przez odpowiednie organy ścigania - mówi Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska.

W programie mówiliśmy o największych uchybieniach prawa łowieckiego w Polsce i problemach, jakie zdaniem myśliwych stwarzają ekolodzy i osoby broniące praw zwierząt. Które z polowań są szkodliwe dla środowiska? Czy myśliwi rzeczywiście są grupą silnie umocowaną politycznie? Czyj jest las w świetle nowego prawa? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Konieczny (wiceminister środowiska), Paweł Suski (poseł Platformy Obywatelskiej, Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt), Diana Piotrowska (rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego), Jacek Bożek (przewodniczący Klubu Gaja), Cezary Wyszyński (Fundacja Viva!)
Data emisji: 21.09.2016
Godzina emisji: 12.09

sm/mk


Wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji:


Czytaj także

Zakaz wyprowadzania psów niezgodny z prawem. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 15:51
Każdy z nas widział kiedyś tabliczkę z napisem "Zakaz wyprowadzania psów". Sąd administracyjny we Wrocławiu orzekł właśnie, że stawianie takich znaków w parkach i na placach zabaw jest niezgodne z prawem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w prawie łowieckim. Na dobre czy na złe?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 18:00
- Polski Związek Łowiecki nigdy nie negował sensu istnienia organizacji proekologicznych, natomiast wydaje mi się, że wiele z nich chciałoby wyeliminować myśliwego z polskiego krajobrazu lasu czy pola i to jest dla nas szczególnie bolesne - mówi radca prawny i myśliwy, Bogumił Wójcik.
rozwiń zwiń