Likwidacja podatku liniowego to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 15:40
Minister Henryk Kowalczyk zapowiada, że liniowa stawka PIT ma zniknąć. Przed tak radykalnym rozwiązaniem przestrzegają jednak ekonomiści, według nich takie rozwiązanie zapowiada rewolucję dla przedsiębiorców.
Audio
  • Likwidacja podatku liniowego to dobry pomysł? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Ekonomiści nie mają wątpliwości, że obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy dla Polaków
Ekonomiści nie mają wątpliwości, że obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy dla PolakówFoto: Glow Images/East News

Nie znamy jeszcze ostatecznych rozwiązań, ale wiadomo, że nie wolno bagatelizować właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw zważywszy, że tworzą oni 70 proc. miejsc pracy i 67 proc. PKB.

Tymczasem istnieje obawa, że osoby prowadzące działalność gospodarczą będą płaciły znacznie wyższe stawki podatku. Co na to ustawodawcy? - Tak poważne reformy podatkowe trzeba przygotowywać w niezwykłym skupieniu, bo przecież nie chodzi tylko o kwestie fiskalne, czyli wpływy, ale też o to, by przy okazji nie przestały istnieć podmioty tworzące te źródła dochodów - przekonuje poseł PiS Janusz Szewczak, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów.

Z kolei doradca podatkowy Beata Hudziak twierdzi, że sytuację przedsiębiorców pogarsza fakt, że wielu wydatków firmowych nie można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. - Jeżeli ustawodawca zamierza podwyższyć podatki dla przedsiębiorców, to może niech wszystkie wydatki, które są związane z przedsiębiorstwem, będą wliczane w koszt uzyskania przychodu - precyzuje.

W audycji wypowiadają się także inni specjaliści i słuchacze. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Janusz Szewczak (poseł PiS, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów), Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan), Beata Hudziak (doradca podatkowy z firmy 8tax), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker), Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne)
Data emisji: 18.10.2016
Godzina emisji: 12.08

fbi/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Czytaj także

Spór o podatek obrotowy. Komu to się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 19:20
- O ile podatek handlowy obrotowy prawdopodobnie nie spowoduje większych zmian w cenach, o tyle będzie negatywnie odbierany przez właścicieli większych sklepów - uważa ekonomista Jarosław Janecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z podatkiem od sprzedaży detalicznej?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 11:05
Rada Ministrów ma we wtorek zająć się nowelizacją ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. O tej daninie mówili w Pulsie Gospodarki Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarczej), Piotr Soroczyński (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych) i Grzegorz Maliszewski (Bank Millennium).
rozwiń zwiń