Oszukiwanie w podatkach? "Przykład idzie z góry"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 15:30
- Ponieważ politycy nie okazują szacunku do grosza publicznego, to Polacy z wielką rezerwą podchodzą do uczciwego płacenia podatków - mówił Janusz Grobicki z Centrum im. Adama Smitha. - Współczesny patriotyzm to praca i płacenie podatków - odpowiadał Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
Audio
  • Oszukiwanie w podatkach? "Przykład idzie z góry" (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Oszukiwanie w podatkach? Przykład idzie z góry
Foto: Pixabay.com

Politycy często mówią o okradaniu budżetu państwa na dużą skalę. Padają wielkie sumy dotyczące uszczupleń z tytułu wyłudzonego VAT czy niezapłaconych podatków dochodowych. Mniej się mówi o oszukiwaniu fiskusa przy okazji drobnych, codziennych usług i transakcji wykonywanych w szarej strefie. Te bardzo łatwo usprawiedliwiamy. Jacek Czarnecki ze Stowarzyszenia Podatników w Polsce mówił o przyczynach, które sprawiają, że unikamy płacenia podatków bez wyrzutów sumienia. - Nie płacimy podatków m.in. dlatego, że nie darzymy sympatią tych, którzy je wymierzają. Ponadto państwo pomija obywateli w dyskusji na temat zasadności podatków i ich wysokości.

Janusz Grobicki zauważał, że Polacy nie są przyzwyczajeni do brania odpowiedzialności za dobro własnego państwa. - Kiedyś szczytem bohaterstwa była walka z okupantem, a przejawem tej walki był sabotaż stosowany do zarządzeń państwa i wszelkich danin. Dzisiaj Polacy też niechętnie patrzą na system podatkowy, bo nie widzą wielu korzyści, które wynikają z tego że regularnie płacą daniny - podkreślił.

W audycji pojawił się głos, że szara strefa bywa dla państwa korzystna, ale też, że fiskusowi czasem bardziej opłaca się przymknąć oko na czyjś nieopodatkowany zarobek, gdyż w innym wypadku taka osoba zgłosiłaby się do państwa po zasiłek.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Jacek Czarnecki (Stowarzyszenie Podatników w Polsce), prof. Konrad Raczkowski (ekonomista), prof. Elbieta Mączyńska (SGH, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), dr Jacek Tomkiewicz (Akademia Leona Koźmińskiego)
Data emisji: 14.11.2016
Godzina emisji: 12.08

bch/mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Czytaj także

Spór o podatek obrotowy. Komu to się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 19:20
- O ile podatek handlowy obrotowy prawdopodobnie nie spowoduje większych zmian w cenach, o tyle będzie negatywnie odbierany przez właścicieli większych sklepów - uważa ekonomista Jarosław Janecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki bat na oszustów podatkowych będzie skuteczny: kara czy ściganie?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 20:23
- Jak pokazują statystyki sądów, problem jest w wykrywaniu, ściganiu i łapaniu przestępców podatkowych, nie zaś w karaniu - uważa doradca podatkowy Radosław Piekarz. Inni są zdania, że podniesienie sankcji pomoże w zmniejszeniu przestępstw tego typu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany pomogą w walce z "lewymi" fakturami?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 14:33
Trzykrotnie wzrośnie maksymalna kara za wystawianie nierzetelnych faktur lub posługiwanie się nimi. Niezależnie od tego sądy będą mogły orzekać kary więzienia.
rozwiń zwiń