Co z naszymi emeryturami? "Powinniśmy mieć więcej wolności"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 18:13
Czy zmiany systemu emerytalnego zapewnią nam spokojną starość? - Lepiej sami zadbajmy o nasze pieniądze na ostatnie lata życia - poleca dr Andrzej Sadowski. Nie wszyscy zgadzają się z takim stanowiskiem, patrząc bardziej optymistycznie na przyszłość.
Audio
  • Dyskusja wokół obniżenia wieku emerytalnego (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Gwałtowne zmiany pogody nie są obojętne dla osób w zaawansowanym wieku.
Gwałtowne zmiany pogody nie są obojętne dla osób w zaawansowanym wieku.Foto: danpeters via Foter.com / CC BY-NC-SA

Ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego spotyka się z różnymi, dość skrajnymi ocenami. Jest to również czynnik negatywny dla wiarygodności kredytowej Polski i może rozsadzić nasze finanse publiczne, o czym poinformowała Agencja Moody’s. Polski rząd, zdając sobie sprawę z dużego ryzyka jakie niesie ze sobą dla gospodarki przechodzenie na wcześniejsze emerytury, pozostawił nam wybór w kwestii zakończenia aktywności zawodowej.

Specjalista z Centrum im. Adama Smitha komentuje, że politycy obiecują nad godne emerytury, co może się okazać niemożliwe. - ZUS jest tylko agentem transferowym pieniędzy, pracujących od dzisiaj dla osób, którym wcześniejsze rządy przyznały prawo do emerytury w takiej, a nie innej wysokości. Pieniądze nie są na naszych kontach w żaden sposób odkładane i jest to tylko niepotrzebna szkodliwa fikcja, którą próbuje się wmówić obywatelom - podkreśla dr Andrzej Sadowski.

Profesor Ryszard Bugaj jest natomiast zdania, że ludzie powinni być wolni i mieć prawo do wyboru, kiedy chcą przejść na emeryturę. - Jeśli ktoś decyduje się, że chce mieć emeryturę niską, ale dłużej ją pobierać z różnych powodów, to nie powinniśmy mu przeszkadzać. Myślę sobie, że tej wolności powinno być paradoksalnie trochę więcej - uważa ekonomista z Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

W audycji wyjaśniamy, że pierwsze sygnały w sprawie problemu z emeryturami pojawiły się wiele lat temu za czasów rządów Jerzego Buzka i Leszka Balcerowicza i opowiadamy o tym, dlaczego nie stosujemy rozwiązań, które sprawdziły się w innych krajach np. w Kanadzie czy Nowej Zelandii, mających jedne z najlepszych systemów emerytalnych na świecie. Padają również głosy słuchaczy, którzy podpowiadają, jakie widzą rozwiązanie dla tego impasu.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Tadeusz Staniewski (Krajowa Partia Emerytur i Rencistów), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan, Rada Nadzorcza ZUS), prof. Ryszard Bugaj (ekonomista, Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk), dr Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), Paweł Satalecki (ekonomista)
Data emisji:
23.11.2016
Godzina emisji:
12.08

sm/mp

Oto wyniki sondy, przeprowadzonej w trakcie audycji:


Czytaj także

Czy obniżenie wieku emerytalnego to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 13:47
Jedną z najważniejszych obietnic wyborczych PiS jest obniżenie wieku emerytalnego. W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie prezydenckiego projektu regulującego zmiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrzebujemy nowego systemu emerytalnego?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 14:30
Liczba Polaków systematycznie spada. Jednocześnie jako społeczeństwo starzejemy się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emeryt z zakazem pracy? Spór o kontrowersyjny pomysł

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 14:00
PiS zamierza obniżyć wiek emerytalny, ale jednocześnie mówi się o zakazie pracy dla emerytów do ukończenia 67. roku życia. To sposób na ratowanie rynku pracy, czy łamanie podstawowych praw?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozwiązać problemy z emeryturami?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 14:35
Nie ma w Polsce jednego, identycznego dla wszystkich systemu ubezpieczenia społecznego. Działa kilka rozwiązań. Osobny system mają rolnicy. Czy te modele należy ujednolicić?
rozwiń zwiń