X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak nie przegrać walki ze smogiem? Każdy z nas może pomóc

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 17:35
Wielu Polaków opala domy materiałami, które wprowadzają szereg trucizn do naszego powietrza. Wprowadzenie odpowiednich regulacji mogłoby rozwiązać ten palący problem, ale czy to wystarczy?
Audio
  • Jak powinniśmy w Polsce walczyć ze smogiem? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
W ubiegłym tygodniu Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zalecał, aby osoby starsze i dzieci nie wychodziły bez potrzeby na ulice Warszawy. Odnotowano dwukrotne przekroczenie normy pyłu PM1. Podobnie było w Krakowie
W ubiegłym tygodniu Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zalecał, aby osoby starsze i dzieci nie wychodziły bez potrzeby na ulice Warszawy. Odnotowano dwukrotne przekroczenie normy pyłu PM1. Podobnie było w KrakowieFoto: Benurs - Learning and learning... via Foter.com / CC BY-SA

W dziesiątce miast z najgorszą jakością powietrza w Unii Europejskiej aż siedem jest położonych w Polsce. Wśród nich znalazły się: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Godów. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia problem zatrutego powietrza dotyczy całego naszego kraju. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skraca długość życia, a w Polsce co roku z tego powodu umiera ok. 48 tysięcy osób.

Doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza wyjaśnia, że jednym z najważniejszych czynników, doprowadzającym do zatrucia powietrza na terenie dużych miast Polski jest niska emisja z pojedynczych palenisk domowych, opalanych niskiej jakości węglem bądź śmieciami. - W mojej opinii kluczowe są dwa czynniki: wprowadzenie norm jakościowych dla kotłów grzewczych i norm jakości dla paliw stałych - mówi Witold Śmiałek. Jak dodaje lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła, to na politykach spoczywa odpowiedzialność wprowadzenia koniecznych zmian, bo jak widać społeczeństwo obudziło się ze smogowego letargu i wciąż powstaje wiele inicjatyw, osób domagających się zmian.

Jakie rozwiązanie dla tego problemu widzą słuchacze, a jakie specjaliści? Zachęcamy do wysłuchania całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Witold Śmiałek (doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza), Tomasz Teluk (politolog, filozof, publicysta, Instytut Globalizacji), Radosław Gawlik (Stowarzyszenie Eko-Unia, Dolnośląski Alarm Smogowy), Andrzej Guła (lider Polskiego Alarmu Smogowego), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), Łukasz Adamkiewicz (ekspert ds. zdrowia środowiskowego), Jolanta Wójcik-Stachowicz (Firma Handlowa Jws)
Data emisji:
29.11.2016
Godzina emisji:
12.07

sm/mp

Oto wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji:


Czytaj także

Czy można wygrać walkę ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 14:30
Zalecanie przebywania na świeżym powietrzu może być w Polsce bardzo ryzykowne. Mamy od lat najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrafimy zrezygnować z plastikowych toreb?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 14:30
Ministerstwo Środowiska chce ustawowo nakazać sklepom pobieranie opłat za plastikowe torby. Cel jest jasny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "ekoterroryzm" jest problemem w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 15:30
Według Polskiego Związku Firm Deweloperskich co drugi przedsiębiorca był zmuszony do zapłacenia organizacji ekologicznej haraczu.
rozwiń zwiń