X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Emeryt bez prawa do pracy? "To skok na kasę i skandal"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 18:45
Skok na kasę, skandal, a może konieczne poświęcenie i należny odpoczynek? Różnie oceniamy pomysł prawa do pracy dla emerytów bez utraty emerytury.
Audio
  • Dyskusja na temat tego, czy emeryt ma prawo pracować bez utraty emerytury (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Emeryt bez prawa do pracy? To skok na kasę i skandal
Foto: kliemphoto/lic. CC0/ pixabay

ZUS domaga się ograniczeń w zarobkowaniu dla wszystkich przyszłych emerytów, by zniechęcać Polaków do przechodzenia na emerytury w wieku 60 czy 65 lat. Były członek Rady Polityki Pieniężnej przyznaje, że w obecnej sytuacji na wysokość emerytur nie mają wpływu sytuacja budżetowa, ani wartości zgromadzonych środków.

Obniżenie wieku emerytalnego sprawia, że składek będziemy mieli mniej, ale będziemy z nich dłużej korzystali, więc wpłynie to na znaczące obniżenie wypłacanych kwot. Najbardziej dotknie to kobiet, mających wcześniejszy wiek emerytalny, a jak wiadomo, dłużej żyją - wyjaśnia Bogusław Grabowski.

Według niezależnego eksperta, takie rozwiązanie doprowadzi do wzrostu szarej strefy. - Jest to pomysł mało racjonalny, szczególnie gdy zachęca się do pracy, mówiąc że w ten sposób ludzie będą mieli wyższe świadczenia - komentuje Andrzej Strębski.

W programie mówimy o tym, dlaczego dotychczas nie przemodelowano systemu opieki społecznej, wyjaśniamy z jakich powodów kanadyjski system emerytalny nie jest dla Polski miarodajnym przykładem i czy ograniczanie prawa do pracy jest dobre.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bogusław Grabowski (były członek Rady Polityki Pieniężnej Rady Gospodarczej), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha, miesięcznik finansowy "Bank"), Tadeusz Staniewski (Krajowa Partia Emerytów i Rencistów), Andrzej Strębski (niezależny ekspert, zajmujący się systemami emerytalnymi), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Ryszard Jabłoński (prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych "Potrzeba")
Data emisji:
30.11.2016
Godzina emisji:
12.07

sm/mp

Oto wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Czy obniżenie wieku emerytalnego to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 13:47
Jedną z najważniejszych obietnic wyborczych PiS jest obniżenie wieku emerytalnego. W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie prezydenckiego projektu regulującego zmiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emeryt z zakazem pracy? Spór o kontrowersyjny pomysł

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 14:00
PiS zamierza obniżyć wiek emerytalny, ale jednocześnie mówi się o zakazie pracy dla emerytów do ukończenia 67. roku życia. To sposób na ratowanie rynku pracy, czy łamanie podstawowych praw?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z naszymi emeryturami? "Powinniśmy mieć więcej wolności"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 18:13
Czy zmiany systemu emerytalnego zapewnią nam spokojną starość? - Lepiej sami zadbajmy o nasze pieniądze na ostatnie lata życia - poleca dr Andrzej Sadowski. Nie wszyscy zgadzają się z takim stanowiskiem, patrząc bardziej optymistycznie na przyszłość.
rozwiń zwiń