Czy Polska straci na rozpadzie Unii?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 15:00
- Będziemy mieli do czynienia z erozją poszczególnych elementów integracji europejskiej, takich jak strefa euro, strefa Schengen, wspólny rynek. Z tym niebezpieczeństwem trzeba będzie się mierzyć - uważa dr Paweł Zerka, szef programu "Polityka zagraniczna i stosunki międzynarodowe" w Instytucie WiseEuropa.
Audio
  • Czy Polska straci na rozpadzie Unii? (Magazyn europejski/Trójka)
Jaka przyszłość czeka Polskę w Unii Europejskiej?
Jaka przyszłość czeka Polskę w Unii Europejskiej?Foto: Pixabay.com

Po referendum we Włoszech i przegranej Matteo Renziego wielu publicystów wieszczy rozpad Unii Europejskiej. Za rok we Włoszech może rządzić Ruch Pięciu Gwiazd, wcześniej w Pałacu Elizejskim być może zamieszka eurosceptyczna Marine Le Pen. W Holandii ogromne szanse na zwycięstwo ma antyimigracyjna Partia Wolności Geerta Wildersa. Wolnościowa Partia Austrii wprawdzie przegrała w wyborach prezydenckich, ale marzy o zwycięstwie w wyborach parlamentarnych. I ma szansę.

A czy Polska straci na rozpadzie Unii? Takiego zdania jest na przykład Katarzyna Pisarska, założycielka i dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji. - Cieszenie się Polaków na rozpad Unii można porównać do radości karpia z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia. Cóż to za radość, jeśli mielibyśmy skończyć tak marnie? My jesteśmy jednym z największych beneficjentów budżetu unijnego - twierdzi gość Kuby Strzyczkowskiego.

Co na to inni eksperci i słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Paweł Zerka (szef programu "Polityka zagraniczna i stosunki międzynarodowe" w Instytucie WiseEuropa), Marcin Pośpiech (dziennikarz Trójki), Marek Lehnert (korespondent Polskiego Radia w Rzymie), Przemysław Biskup (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego z UW), dr Katarzyna Pisarska (załozycielka i dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji), Rafał Dymek (Fundacja Schumanna), dr Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych z UW)
Data emisji:
8.12.2016
Godzina emisji:
12.07

fbi

Oto wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Dlaczego Europa skręca w prawo?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 13:30
W Europie zyskuje skrajna prawica. Coraz więcej szans na wygraną w wyborach mają francuski Front Narodowy, holenderska Partia Wolności czy Liga Północna we Włoszech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsekwencje głosowań w Austrii i Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 17:40
Włosi i Austriacy w miniony weekend poszli do urn i zagłosowali. Włosi w referendum na temat zmian w konstytucji, Austriacy - w wyborach prezydenckich.
rozwiń zwiń