Obecność wojsk USA jest dla Polski korzystna?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 15:45
Od kilku dni do Polski drogą powietrzną przerzucani są amerykańscy wojskowi, a jednocześnie do naszego kraju transportowane są wozy bojowe, czołgi, haubice, pojazdy opancerzone.
Audio
  • Obecność wojsk USA jest dla Polski korzystna? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Amerykańska haubica samobieżna Paladin na poligonie w Drawsku Pomorskim
Amerykańska haubica samobieżna Paladin na poligonie w Drawsku PomorskimFoto: PAP/Marcin Bielecki

To wyposażenie 3 Brygadowego Zespołu Bojowego Wojsk Pancernych, który w Polsce pozostanie. Eksperci uważają, że to istotnie poprawi bezpieczeństwo, ale pojawiają się również głosy o amerykańskiej okupacji. Czy obecność wojsk amerykańskich jest więc dla Polski korzystna?

- To jest niewątpliwie sukces polityczny. Tak głoszą obie zwalczające się strony. I PO i PiS dążyły do tej obecności. To amerykańska odpowiedź na realne zagrożenie ze strony wschodniej - twierdzi Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. 

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz uważa, że obecność wojsk amerykańskich na terenie Polski to dowód na to, że postanowienia ze szczytu NATO są realizowane w praktyce. - To pokazuje, że cały Sojusz jest zainteresowane wzmocnieniem flanki wschodniej NATO i każdy potencjalny agresor dwa razy się zastanowi, zanim zaatakuje to państwo, na terytorium którego stacjonują siły sojusznicze - mówi. 

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji, w której wypowiadają się także inni specjaliści i słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), Grzegorz Matyjasik (Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl), dr Aleksandra Zięba (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie UW), Bartłomiej Misiewicz (rzecznik MON), Magdalena Kowalska-Sendek ("Polska Zbrojna"), gen. Roman Polko (były dowódca jednostki GROM)
Data emisji:
12.01.2017
Godzina emisji:
12.06

fbi/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Czy wyniki wyborów w USA są dla Polski istotne?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 15:15
Republikanie - obóz Donalda Trumpa - będą mieli większość w Kongresie i przewagę w Sądzie Najwyższym. Od lat urzędujący prezydent USA nie miał tak silnej władzy.
rozwiń zwiń