X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy polski dług publiczny jest niepokojący?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 13:50
10 stycznia licznik długu publicznego ustawiony w Warszawie wskazał bilion złotych. Część ekspertów uważa, że to poziom alarmujący, ale zdaniem innych nie ma się jeszcze czym martwić. Jakie są argumenty obu stron?
Audio
  • Czy dług publiczny Polski powinien nas martwić? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Wielkość jawnego długu publicznego na liczniku przekroczyła we wtorek, 10 stycznia, 1 bilion złotych. Licznik zainstalowała fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Wielkość jawnego długu publicznego na liczniku przekroczyła we wtorek, 10 stycznia, 1 bilion złotych. Licznik zainstalowała fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Zadłużenie wynika z deficytów budżetowych kolejnych lat, z długów samorządowych i funduszy pozabudżetowych. Niektórzy ekonomiści pocieszają, że taki dług należy oceniać w relacji do PKB. U nas to blisko 54 proc. PKB, podczas gdy np. we Włoszech to 135 proc., a w Hiszpanii 99 proc.

- Zarówno poprzedni rząd, jak i obecny dalej zadłużają Polskę. Szczególnie niepokojący jest natomiast fakt, że teraz mamy relatywnie dobrą koniunkturę w gospodarce. Zatem jeżeli gospodarka tylko trochę zwolni, to nagle przyrost długu będzie jeszcze szybszy - mówił w Trójce Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Ekspert tłumaczył przy tym m.in., jakie są źródła długu i koszt jego obsługi, a także dlaczego niektóre kraje mogą się zadłużać bardziej niż inne.

Tymczasem Janusz Szewczak, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych, przyznał, że zawsze lepiej nie mieć długów, ale problemem nie jest sama nominalna wielkość zadłużenia. - Chodzi o to, czy ma się środki na spłatę i majątek, który zarabia. Do tego trzeba pamiętać, na co idą wydawane pieniądze i u kogo jest ów dług zaciągnięty - mówił Janusz Szewczak. Jak w tych aspektach wygląda ocena sytuacji Polski? I czy dynamika zadłużania się w czasie rządu PiS jest wyjątkowo wysoka?

Zapraszamy do wysłuchania audycji. Poniżej znaleźć można także wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie programu.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Aleksander Łaszek (główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju), Janusz Szewczak (zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych, PiS), Paweł Majtkowski (ekonomista, analityk), Janusz Grobicki (Centrum im A. Smitha, Miesięcznik Finansowy BANK), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne)
Data emisji: 25.01.2017
Godzina emisji:
12.08

ei/fbi

Czytaj także

Walka z systemem podatkowym jak walka z wiatrakami?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 14:35
Skala strat budżetu państwa w wyniku oszustw, nadużyć i tzw. optymalizacji podatku jest ogromna. Komisja Europejska szacuje, że chodzi o 45 miliardów złotych rocznie. W Unii jesteśmy pod tym względem w niechlubnej czołówce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska to przyjazne miejsce dla przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 13:50
Mamy za wysokie koszty pracy, skomplikowane prawo gospodarcze i podatkowe i dużą biurokrację.
rozwiń zwiń