Zakaz handlu w niedzielę?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 14:53
Parlamentarny zespół na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego dyskutuje nad zakazem handlu w niedzielę. Zakaz ma być wprowadzony stopniowo. Przez pierwszy rok dotyczyć ma dwóch niedziel w miesiącu, w następnym - trzech niedziel, aż do całkowitego zakazu.
Audio
  • Zakaz handlu w niedzielę? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Tylko 13 państw europejskich nie posiada żadnych ograniczeń handlu, a w gronie tym znajduje się 6 krajów z Europy Środkowo-Wschodniej.
Tylko 13 państw europejskich nie posiada żadnych ograniczeń handlu, a w gronie tym znajduje się 6 krajów z Europy Środkowo-Wschodniej.Foto: Pixabay

Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski podtrzymuje słowa "że to hańba, iż polski parlament jeszcze takiego zakazu nie uchwalił". - Na tle europejskich standardów obrony praw pracowniczych Polska z kilkuset tysiącami młodych kobiet, które w niedzielę pracują, to obraz zawstydzający - podkreśla europoseł.

- Mieszanie się państwa do tego, czy sklepy powinny być otwarte w niedziele, uważam za niewłaściwe. Tę decyzję trzeba zostawić samym handlowcom. Warto myśleć jedynie o ochronie pracowników, żeby nie można było ich zmuszać do pracy w niedzielę - mówi Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej.

Jak pomysł zakazu handlu oceniają ekonomiści, którzy wypowiedzieli się w audycji? Co o tym myślą słuchacze Trójki? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Tadeusz Cymański (Solidarna Polska), Marcin Święcicki (Platforma Obywatelska), dr Andrzej Faliński (ekspert rynku handlu), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Alfred Bujara (Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ Solidarność), Renata Juszkiewicz (Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji)
Data emisji: 9.02.2017
Godzina emisji: 12.08

mk/ei

 

Oto wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji: