Kto skorzysta z obniżonego wieku emerytalnego?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 16:00
Zdecydowana większość z nas planuje przejście na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarki SGH.
Audio
  • Dyskusja o przechodzeniu na wczesną emeryturę (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Szybsza, ale niższa emerytura, czy może późniejsza, ale wyższa? Które rozwiązanie wybiorą polscy seniorzy?
Szybsza, ale niższa emerytura, czy może późniejsza, ale wyższa? Które rozwiązanie wybiorą polscy seniorzy?Foto: Shutterstock.com

Plany Polaków to zła wiadomość dla rządu, który liczy na to, że chcąc osiągnąć wyższe świadczenia, zechcemy pracować dłużej.

Andrzej Roter, prezes zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce podkreślał, że aż 70-80 proc. Polaków nie chce aktywnie podejść do kwestii tego, jaka będzie ich jakość życia po przejściu na emeryturę. - Trzeba alarmować, że tylko jedna trzecia z nas chce nawet dłużej pracować, żeby uzyskać wyższą emeryturę - mówił.

Andrzej Roter Polacy uważają, że to państwo powinno zareagować w każdym przypadku, kiedy problem wydaje się bardzo trudny

Jego zdaniem jedna z tez tłumaczących to zjawisko mówi o tym, że w ostatnim czasie narasta roszczeniowe nastawienie Polaków do problemów społecznych. - Polacy uważają, że to państwo powinno zareagować w każdym przypadku, kiedy problem wydaje się bardzo trudny. Pomijamy własną przedsiębiorczość - powiedział.

Wynikami badań nie był zaskoczony Andrzej Strębski, ekspert systemów ubezpieczeń społecznych. - Nikt z nas nie ma gwarancji, jak długo będzie żył i ile odbierze tego kapitału zebranego na emeryturę. Do tego dochodzi m.in. niechęć pracodawców do zatrudnienia osób starszych - tłumaczył. Podkreślał przy tym, że problematyczne są zmiany wprowadzane w systemie emerytalnym. - Ja poważnie traktuję umowę społeczną, jaką jest system emerytalny. Niestety państwo traktuje ją niepoważnie - dodał.

Andrzej Strębski Ja poważnie traktuję umowę społeczną, jaką jest system emerytalny. Niestety państwo traktuje ją niepoważnie

Czy zatem polski system ubezpieczeń społecznych jest demotywujący? Czy Polaków stać na dodatkowe oszczędzanie na emeryturę? Jak słuchacze Trójki argumentują chęć lub niechęć szybkiego przejścia na emeryturę? Zapraszamy do słuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Roter (prezes zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce), Andrzej Strębski (ekspert systemów ubezpieczeń społecznych), Jakub Borowski (główny ekonomista Credit Agricole), Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), dr Andrzej Fesnak (European Financial Consulting), Andrzej Sadowski (Centrum im. Adam Smitha)
Data emisji: 14.02.2017
Godzina emisji: 12.08

ei/fbi

Oto wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji:


Czytaj także

Jak rozwiązać problemy z emeryturami?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 14:35
Nie ma w Polsce jednego, identycznego dla wszystkich systemu ubezpieczenia społecznego. Działa kilka rozwiązań. Osobny system mają rolnicy. Czy te modele należy ujednolicić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emeryt bez prawa do pracy? "To skok na kasę i skandal"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 18:45
Skok na kasę, skandal, a może konieczne poświęcenie i należny odpoczynek? Różnie oceniamy pomysł prawa do pracy dla emerytów bez utraty emerytury.
rozwiń zwiń