Rowerzysta ze słuchawkami niebezpieczny na drodze?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 13:55
80 proc. rolkarzy i jedna trzecia rowerzystów jeździ w słuchawkach na uszach. To dane z Centrum Profilaktyki Społecznej. W związku z tym, że tacy uczestnicy ruchu powodują zagrożenie dla bezpieczeństwa, posłowie zastanawiają się nad zakazem słuchania muzyki. 
Audio
  • Rowerzysta ze słuchawkami niebezpieczny na drodze? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Eugenio Marongiu/Shutterstock.com

Wątpliwości mają niektórzy eksperci. Uważają m.in., że jeśli tak, to należy zakazać również słuchania radia w samochodzie.

Autorem poselskiej interpelacji w tej sprawie jest Artur Szałabawka z PiS. - Chodziło mi o to, żeby zainteresować opinię publiczną tym tematem. Najważniejsze jest, żeby zdrowy tryb życia przełożył się na bezpieczeństwo jazdy - mówi poseł.

- To wydumany problem, zmiany w przepisach nie są konieczne. Równie dobrze można zakazać słuchania radia w aucie - twierdzi z kolei posłanka Krystyna Sibińska z PO.

Co o tej sprawie sądzą eksperci i słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Mariusz Jędrzejko (Centrum Profilaktyki Społecznej), Rafał Gręźlikowski (autor strony poświęconej rowerowym podróżą), Henryk Sytner (dziennikarz Trójki), Maciej Wroński (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), Artur Szałabawka (Prawo i Sprawiedliwość), Krystyna Sibińska (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 20.02.2017
Godzina emisji: 12.08

mp/ei

Oto wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Nielegalny, ale popularny - samochodowy bagażnik rowerowy na hak

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 13:54
To bardzo wygodny system, ale w Polsce nie do końca legalny. Mimo to bagażnik rowerowy montowany w samochodzie na hak holowniczy można kupić w każdym sklepie z tego typu akcesoriami. - To proste urządzenie, ale trzeba mieć odpowiednio do tego przygotowany samochód - mówi Paweł Kobla z jednego z branżowych sklepów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy podwyżka mandatów ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 12:15
Rząd intensywnie pracuje nad rozporządzeniem, które wprowadzi wyższe grzywny za wybrane wykroczenia drogowe. Za niezapięcie pasów płacimy dzisiaj 100 zł. Wkrótce taka kara może wynosić 300 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obowiązkowa karta rowerowa. Za czy przeciw?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 15:00
- Poszerzenie wiedzy o zasadach ruchu drogowego nie jest niczym złym. Nie chcemy wprowadzać przepisu przeciwko jego uczestnikom, a ze względu na ich bezpieczeństwo - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń