X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przepisy dotyczące drzew powinny być zmienione?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 15:44
Mieszkańcy i ekolodzy alarmują, że zgodnie z nowym prawem dotyczącym drzew i krzewów dochodzi do masowej wycinki. Ustawodawcy odpowiadają, że to racjonalizacja utrudniających życie przepisów. Co na to słuchacze Trójki?
Audio
  • Dyskusja o prawie dotyczącym wycinania drzew (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Od 1 stycznia każdy na swojej posesji, na prywatnej działce może wycinać bez zezwolenie drzewa i krzewy. Wycinka nie może być związana z prowadzeniem działalności gospodarczej i nie może dotyczyć pomników przyrody (na zdjęciu wycięte drzewa w Lublinie)
Od 1 stycznia każdy na swojej posesji, na prywatnej działce może wycinać bez zezwolenie drzewa i krzewy. Wycinka nie może być związana z prowadzeniem działalności gospodarczej i nie może dotyczyć pomników przyrody (na zdjęciu wycięte drzewa w Lublinie)Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Wiceminister środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski podkreślał, że znikomy procent wydawanych dotąd przez miasta decyzji ws. wycinki był negatywny, więc "po co je wydawać". - W nowym prawie chodziło o to, żeby właściciel mógł decydować o swojej posesji. Dodatkowo zmieniły się przepisy dotyczące przywrócenia gruntu do użytkowania rolniczego. Wcześniej mieliśmy sporo skarg od rolników, którzy chcieli zagospodarować ugór porośnięty samosiewem. Musieli wystąpić o decyzje, a to się wiązało z kosztami - opowiadał.

Andrzej Szweda-Lewandowski W nowym prawie chodziło o to, żeby właściciel mógł decydować o swojej posesji w imię świętego prawa własności

Wiceminister zapowiedział przy tym, że ministerstwo będzie się przyglądało temu, jak funkcjonuje ustawa i jeśli zajdzie potrzeba zmiany przepisów, to tak się stanie.

Biolog dr Anna Kujawa podkreślała natomiast, że drzewa są nam niezbędne do życia. - Wydzielają tlen, zatrzymują pyły, w miastach działają troszeczkę jak maseczka przeciw smogowi, a latem jak klimatyzator. Są siedliskiem dla wielu organizmów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę potrzebę wypoczynku i relaksu, musimy pamiętać, że jesteśmy uzależnieni od przyrody i jej jakości - tłumaczyła dodając, że w miastach nie tylko parki są ważne, ale też tzw. zieleń rozproszona.  

Anna Kujawa Musimy pamiętać, że jesteśmy uzależnieni od przyrody i jej jakości

Które stanowisko popierają słuchacze Trójki i inni zapytani o zdanie eksperci? Zapraszamy do słuchania nagrania audycji. Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Anna Kujawa (biolog, Polska Akademia Nauk w Poznaniu), Andrzej Szweda-Lewandowski (Główny Konserwator Przyrody, wiceminister środowiska), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), Marzena Nowakowska (rzeczniczka WWF Polska), Ewa Olszkowska-Dej (Urząd Miasta w Krakowie)
Data emisji: 21.02.2017
Godzina emisji: 12.08

ei/fbi

Czytaj także

Kaucja za plastikowe butelki to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 14:00
Plastikowa butelka może rozkładać się nawet tysiąc lat. A i tak drobiny plastiku zatruwają rzeki, morza i ziemię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "ekoterroryzm" jest problemem w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 15:30
Według Polskiego Związku Firm Deweloperskich co drugi przedsiębiorca był zmuszony do zapłacenia organizacji ekologicznej haraczu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak możemy zapanować nad smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 14:40
W powietrzu, którym oddychamy w Polsce, od kilku dni w wyjątkowo wysokim stężeniu występują dioksyny, metale ciężkie, związki azotu, ołów. Sytuacja jest krytyczna, a najgorzej jest w województwach śląskim, opolskim, małopolskim, dolnośląskim i łódzkim.
rozwiń zwiń