Silniejsze służby skarbowe z dużymi uprawnieniami?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 14:00
Od 1 marca weszły w życie nowe przepisy o Krajowej Administracji Skarbowej. O ich ocenę zapytaliśmy zaproszonych do audycji ekspertów oraz słuchaczy Trójki.
Audio
  • Dyskusja na temat nowych uprawnień służb skarbowych (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zmiany w systemie podatkowym uszczelnią go, czy są tylko nowymi instrumentami opresyjnymi?
Zmiany w systemie podatkowym uszczelnią go, czy są tylko nowymi instrumentami opresyjnymi? Foto: Joanna Dorota/Shutterstock.com

Nowa ustawa pozwala nie uprzedzać o kontroli, służby, które kontrolują mogą wejść do naszego domu i bez zgody sądu dokonać przeszukania. Pozostają także uprawnienia jak: zakup kontrolowany, sprawdzanie korespondencji czy kontaktów telefonicznych.

Powstała jedna instytucja, która łączy wywiad podatkowy, urzędy kontroli skarbowej i Służbę Celną. - Celem zmiany było to, żeby pobrać i połączyć to, co najlepsze w każdej z tych służb. Uprawnienia stricte policyjne, które mogą budzić obawy podatników, do tej pory miał Wywiad Skarbowy i tu dla podatników nic się nie zmienia - przekonywał Jacek Góra z Krajowej Administracji Skarbowej.

Ekspert przyznał przy tym, że poważną zmianą jest możliwość przeprowadzania kontroli bez uprzedzenia. Wyjaśnił jednocześnie m.in., gdzie takie kontrole będą mogły się odbywać.

Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha nazwał zmiany pomieszaniem aparatu skarbowego ze służbami specjalnymi. - Bez radykalnego uproszenia i zmiany systemu podatkowego w Polsce, dokładanie elementów represyjnych do niestety spowoduje, że ofiarami padną niewinni przedsiębiorcy. Radykalnie trzeba zmienić system podatkowy, żeby podatnik i przedsiębiorca miał święty spokój. Chodzi o to, żeby ograniczyć interpretacje. Bo w momencie, kiedy system wymaga interpretacji, każdy może być przestępcą, ponieważ to zależy od uznania urzędnika. Tak nie powinno być - mówił Adam Sadowski.

Zapraszamy do słuchania dyskusji, w której słuchacze Trójki chętnie opowiadali o swoich doświadczeniach ze skarbówką, a zaproszeni eksperci analizowali wprowadzone zmiany. Poniżej prezentujemy wyniki ankiety internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jacek Góra (zastępca dyrektora departamentu kontroli i analiz ekonomicznych Krajowej Administracji Skarbowej), Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Sławomir Siwy (przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL), Janusz Piotrowski (Stowarzyszenie Podatników w Polsce), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Głowna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker)
Data emisji: 7.03.2017
Godzina emisji: 12.08

ei/mp

Czytaj także

Zmiany pomogą w walce z "lewymi" fakturami?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 14:33
Trzykrotnie wzrośnie maksymalna kara za wystawianie nierzetelnych faktur lub posługiwanie się nimi. Niezależnie od tego sądy będą mogły orzekać kary więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszukiwanie w podatkach? "Przykład idzie z góry"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 15:30
- Ponieważ politycy nie okazują szacunku do grosza publicznego, to Polacy z wielką rezerwą podchodzą do uczciwego płacenia podatków - mówił Janusz Grobicki z Centrum im. Adama Smitha. - Współczesny patriotyzm to praca i płacenie podatków - odpowiadał Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy unikają płacenia podatków?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 15:00
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów w styczniu tego roku odnotowano rekordowe wpływy z podatków do skarbu państwa.
rozwiń zwiń