Przywileje emerytalne a problem systemu ubezpieczeń

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 14:29
Po obniżeniu wieku emerytalnego obciążenia skarbu państwa będą rosnąć i konieczne jest poszukiwanie sposobów na sfinansowanie tej zmiany. Czy pomogłaby likwidacja przywilejów?
Audio
  • Dyskusja o systemie emerytalnym w Polsce (Za, a nawet przeciw/Trójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/Kaspars Grinvalds

Wśród pomysłów na zasilenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest np. oskładkowanie umów - zleceń studentom i likwidacja przywilejów emerytalnych. Chodzi tu m.in. o emerytury mundurowe i przywileje sędziów i prokuratorów.

Andrzej Strębski, ekspert zajmujący się problemami systemu opieki społecznej, podkreślał w Trójce, że od początku było wiadomo, że same składki emerytalne nie wystarczą i będzie potrzebne uzupełnienie systemu emerytalnego z budżetu. Jego zdaniem jednym z problemów jest system ubezpieczenia rolniczego. - Wysokość składki opłacanej przez rolników moim zdaniem jest źle skalkulowana i nie trzyma czegoś, co można nazwać sprawiedliwością społeczną - przyznał.

Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan krytykował natomiast ostatnie zmiany. - Politycy są w stanie zrobić największe głupstwo, żeby zyskać głosy wyborców. Wiek emerytalny w Polsce nie był podnoszony przez 80 lat, a w tym czasie nasze życie wydłużyło się o 15 lat i to jest podstawowa przyczyna, dla której mamy tak ogromny deficyt finansów publicznych - tłumaczył.

W audycji mówiliśmy też m.in. o emeryturach pracowników służb mundurowych, czy osób duchownych. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. Poniżej znaleźć można wyniki sondy internetowej, przeprowadzonej w trakcie audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Strębski (ekspert ds. systemu opieki społecznej), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan, członek rady nadzorczej ZUS), Konrad Raczkowski (Społeczna Akademia Nauk), dr Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), Zdzisław Pietryka (Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych), Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha, Miesięcznik Bank)
Data emisji: 9.03.2017 
Godzina emisji: 12.08

ei/fbi


Czytaj także

Jak rozwiązać problemy z emeryturami?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 14:35
Nie ma w Polsce jednego, identycznego dla wszystkich systemu ubezpieczenia społecznego. Działa kilka rozwiązań. Osobny system mają rolnicy. Czy te modele należy ujednolicić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emeryt bez prawa do pracy? "To skok na kasę i skandal"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 18:45
Skok na kasę, skandal, a może konieczne poświęcenie i należny odpoczynek? Różnie oceniamy pomysł prawa do pracy dla emerytów bez utraty emerytury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto skorzysta z obniżonego wieku emerytalnego?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 16:00
Zdecydowana większość z nas planuje przejście na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarki SGH.
rozwiń zwiń