Czy produkty AGD, RTV psują się za szybko?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 15:40
Słuchacze Trójki, którzy wzięli udział w audycji lub zagłosowali w sondzie na naszej stronie, nie mają wątpliwości co do tego, że urządzenia się coraz bardziej wadliwe. Co na to producenci?
Audio
  • Czy produkty AGD, RTV psują się za szybko? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay.com

Pod koniec kwietnia europosłowie zajmą się rezolucją wzywającą Komisję Europejską i państwa członkowskie do przyjrzenia się trwałości wyrobów elektronicznych. Zdaniem wielu użytkowników sprzętu, zdecydowanie są ku temu powody, bo pralki, czy telewizory psują się coraz częściej, a ich naprawa jest coraz mniej opłacalna.

Michał Kanownik, Prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego "Cyfrowa Polska" uważa, że to krzywdzący dla producentów mit. - Niestety on się powtarza co jakiś czas i teraz mamy do czynienia z kolejną falą takich insynuacji. Tymczasem elektronika użytkowa ma to do siebie, że konsumenci kupują coś często nie dlatego, że się zepsuło, ale ponieważ pojawiły się lepsze funkcjonalności i produkty bardziej energooszczędne - mówił gość Trójki.

Michał Kanownik Celowe postarzanie sprzętu dla producenta byłoby hazardem i ruletką

Tymczasem Małgorzata Cieloch z UOKiK przyznała, że po samej ilości reklamacji można wnioskować, że jakość sprzętu jest gorsza. - Ale nie wyciągałabym na tej podstawie zbyt pochopnych wniosków, bo jest kilka czynników istotnych na styku producent - konsument. W tej chwili nie ma przepisów, które pozwalałyby jakiemukolwiek urzędowi w Polsce zbadać, czy produkt był celowo postarzany - przyznała.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Michał Kanownik (Prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego "Cyfrowa Polska"), Małgorzata Cieloch (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów), Edyta Kochlewska (redaktor naczelna portalu dlahandlu.pl), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Jarosław Górski (Uniwersytet Warszawski), dr Dariusz Nowak Uniwersytet Ekonomiczny we Poznaniu
Data emisji: 14.03.2017 
Godzina emisji: 12.08

ei/mc

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Zakaz handlu w niedzielę?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 14:53
Parlamentarny zespół na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego dyskutuje nad zakazem handlu w niedzielę. Zakaz ma być wprowadzony stopniowo. Przez pierwszy rok dotyczyć ma dwóch niedziel w miesiącu, w następnym - trzech niedziel, aż do całkowitego zakazu.
rozwiń zwiń