Czy wątpliwości są rozstrzygane na korzyść podatnika?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 14:00
A miało być tak pięknie! Od 1 stycznia ubiegłego roku obowiązuje zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Pytanie za 10 punktów: ile razy fiskus zastosował przepis?
Audio
  • Czy wątpliwości są rozstrzygane na korzyść podatnika? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Podatki (zdjęcie ilustracyjne)
Podatki (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Joanna Dorota/Shutterstock.com

Z badań wynika, że ani razu. Czyli w praktyce utrzymujemy zasadę, że w razie wątpliwości urząd skarbowy ma zawsze rację.

- Urzędy twierdzą, że klauzula ma zastosowanie tylko w przypadku specyficznych wątpliwości, czyli takich, których nie da się rozstrzygnąć w żaden sposób - mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy z firmy Grant Thornton i dodaje, że "sądy również nie stosują powszechnie nowego przepisu o klauzuli rozstrzygania na korzyść podatników" i że "problemem jest duża przewlekłość postępowań sądowych".

- Ta klauzula nie funkcjonuje w praktyce. To kwestia martwego prawa. Prawo zaczyna żyć wtedy, kiedy ktoś chce je skutecznie stosować - mówi Janusz Szewczak z PiS. - Tu nie tylko urzędnicy są winni, ale i sądy. Gdyby bardziej stanowczo orzekały, to jednak by zmieniło sytuację - dodaje poseł, członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której wypowiedzieli się politycy, eksperci i oczywiście słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Arkadiusz Łagowski (Grant Thornton), Janusz Szewczak (PiS), Jacek Wilk (Kukiz’15), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Politechnika Warszawska), Mariusz Makowski (Krajowa Izba Radców Podatkowych), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Jacek Czarnecki (Stowarzyszenie Podatników w Polsce)
Data emisji: 20.03.2017 
Godzina emisji: 12.07

mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Silniejsze służby skarbowe z dużymi uprawnieniami?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 14:00
Od 1 marca weszły w życie nowe przepisy o Krajowej Administracji Skarbowej. O ich ocenę zapytaliśmy zaproszonych do audycji ekspertów oraz słuchaczy Trójki.
rozwiń zwiń