Zdjęcia dzieci w Internecie. Za czy przeciw?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 15:15
Gołe dziecko, na szyi sznur bursztynów, w jednej ręce butelka po piwie - to opis zdjęcia, które pewien ojciec opublikował w Internecie. Matka zawiadomiła prokuraturę...
Audio
  • Zdjęcia dzieci w Internecie. Za czy przeciw? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: red mango/Shutterstock

Po wielu perypetiach zapadł wyrok - ograniczenie wolności na 3 miesiące. Rodzice często wrzucają zdjęcia swoich dzieci do sieci, nie zastanawiając się nad tym kto i do czego może je wykorzystać.

- Trochę się pogubiliśmy na portalach społecznościowych. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że jeśli wrzucą do Internetu zdjęcie swojego dziecka, to ono nie trafi tylko do 15 najbliższych znajomych. Może trafić do setek, a nawet tysięcy ludzi. Rodzice powinni sobie zdawać z tego sprawę - uczula Jakub Kuś, psycholog nowych technologii z Uniwersytetu SWPS.

Adwokat Adam Baworowski tłumaczy, że polskie prawo przewiduje, iż każde zdjęcie, nawet nagie, może być rozpowszechniane w Internecie pod warunkiem, że osoba fotografowana wyrazi na to zgodę. - W przypadku dziecka taką zgodę powinni wyrazić oboje rodzice, nie wystarczy zgoda jedynie ojca lub matki - mówi.

O czym powinniśmy jeszcze pamiętać przed udostępnieniem zdjęć dzieci w Internecie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jakub Kuś (psycholog nowych technologii, Uniwersytet SWPS), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), Adam Baworowski (adwokat), Łukasz Wojtasik (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), Hanna Szymańska (adwokat)
Data emisji: 19.04.2017 
Godzina emisji: 12.07

fbi/ei


Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Kampania "Dodaj znajomego". Uważaj na obnażanie się w internecie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 11:59
Czasami zaczyna się od niewinnego wpisu, publikacji zdjęcia, lub amatorskiego nagrania. Materiał zamieszony w dobrej wierze staje się obiektem kpin, a nawet cyberprzemocy. Jak z tym walczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sieciaki", czyli dzieci bezpieczne w sieci

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 10:00
- Przeprowadziliśmy badania, z których wynika, że już ponad 40 proc. dzieci do drugiego roku życia korzysta z tabletów i smartfonów - mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda równoległy świat nastolatków?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 16:35
W tym wydaniu audycji mówimy o nastolatkach i internecie. Codziennie w domu z sieci korzysta prawie 93 proc. nastolatków. Tak wynika z danych Instytutu Badawczego NASK.
rozwiń zwiń