Potrzeba surowszych kar dla kierowców?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 13:48
Zaostrzone kary za przestępstwa w ruchu drogowym prawdopodobnie niebawem będą obowiązywać.
Audio
  • Potrzeba surowszych kar dla kierowców? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Ustawa wprowadzająca zmiany w kodeksie karnym, w kodeksie wykroczeń, w kodeksie postepowania karnego oraz w prawie o ruchu drogowym jest w Senacie. Jeżeli nie będzie zmian, nowe prawo będzie obowiązywać od czerwca. Obawiać się muszą przede wszystkim kierujący po alkoholu oraz ci, którzy prowadzą bez prawa jazdy i kierowcy uciekający przed policją.

- W moim przekonaniu surowsze kary mogą wpłynąć na dyscyplinowanie uczestników ruchu drogowego. Kary mają być przede wszystkim sprawiedliwe. A trudno przyjmować, że kara jest sprawiedliwa, jeśli kto zabija człowieka pod wpływem alkoholu i odbywa karę w warunkach wolnościowych - uważa wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Według dr Anny Kwiecień, psycholożki z fundacji ZenDriving, ok. 75 proc. polskich kierowców uważa się za dobrych bądź bardzo dobrych. Tymczasem zgodnie z europejskimi badaniami Polacy są uważani za najmniej odpowiedzialnych kierowców w Unii Europejskiej - obok Włochów i Greków. - Większość wypadków, zarówno drobnych, jak i poważniejszych, wynika z braku uwagi i skupienia oraz z pośpiechu - mówi specjalistka.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości), Ryszard Stefański (Uczelnia Łazarskiego), Ryszard Fonżychowski (ekspert ds. bezpieczeństwa w ruchu drogowym), dr Anna Kwiecień (psycholożka z fundacji ZenDriving), Rafał Jańczuk (Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych), Michał Nowotyński (portal Polskie Drogi)
Data emisji: 20.04.2017 
Godzina emisji: 12.07

fbi/mk


Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Potrzeba ostrzejszych kar dla kierowców?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 16:00
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest zdania, że dzisiejsze kary nie działają na kierowców. Proponuje zatem zmiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyższa akcyza na używane sprowadzane auta?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 17:45
Badania techniczne samochodów w Polsce to kpina z przepisów. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat kontroli pojazdów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zdarza mi się agresja za kierownicą?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 13:30
Jak wynika z Europejskiego Barometru Odpowiedzialnej Jazdy, 76 procent Polaków boi się agresji na drodze.
rozwiń zwiń